K Automatickým mlýnům v Pardubicích možná povede most

Publisher
ČTK
30.11.2017 07:35
Pardubice - K Automatických mlýnům v Pardubicích možná povede přes řeku Chrudimku most pro pěší. Hejtmanství v mlýnech plánuje umístit Východočeskou galerii, lidé by pak z nábřeží rovnou vstoupili do galerijních prostor. ČTK to dnes řekl náměstek primátora Roman Línek (KDU-ČSL).


"Chceme, aby most byl hezký a funkční, lidi to vtahovalo do objektu, aby se tam šli rádi podívat. Máme studii, vlastní projekt může dopadnout jinak. Ale architekti to vidí jako zajímavou myšlenku,"
řekl Línek.

Blízkosti plánovaného mostu již jeden most stojí, ale jezdí po něm auta, dva naproti jedoucí vozy se stěží na silnici vejdou. Na okrajích jsou velmi úzké chodníky, tak pro jednoho člověka.

Automatické mlýny vlastní od loňského března architekt Lukáš Smetana s chotí. Kraj s nimi jedná o odkupu části památkově chráněného objektu, má zájem o několikapatrovou budovu u řeky. Na rekonstrukci této národní kulturní památky je nyní příležitost získat evropskou dotaci.

"Rada kraje záměr podpořila a nyní se povedou jednání o podmínkách odkupu budovy. A to jak z pohledu ceny, tak i v souvislosti s technickými záležitostmi a potřebami dalších investic do okolního veřejného prostoru,"
řekl Línek.

Východočeská galerie sídlí v domě U Jonáše na Pernštýnském náměstí a také v hospodářské části zámku. Ze zámeckých prostor by se mohla přestěhovat právě do mlýnů projektovaných architektem Josefem Gočárem.

Gočár mlýny projektoval pro bratry Egona a Karla Winternitze. Stavěly se v letech 1909 až 1911. Ve 20. letech k nim přibylo nové silo, se starší částí ho pojí přemostění. Některé části objektů zdobí atika připomínající hradní cimbuří. V 60. letech minulého století levé nábřežní křídlo prodloužila čtyřpatrová přístavba.
0 comments
add comment

Related articles