Pardubice - Pardubický kraj nechá zrestauro- vat sedm původních zařízení z pardubických automatických mlýnů. Budou součástí galerijních interiérů, které v nejstarší budově mlýnského areálu vzniknou, uvedlo hejtman- ství v tiskové zprávě.
Kraj přestavuje hlavní budovu mlýnu pro potřeby Východočeské galerie. Původní zařízení, která například mlela mouku, je potřeba očistit, zakonzervovat a následně rozmístit do interiérů.
"Určité pozůstatky funkčních mlýnských technologií v interiérech budoucí galerie zůstanou. Některé z nich jsou výtvarně velmi zajímavé a třeba spirálovitý shoz na mouku bude dominantou budoucí kavárny. Transmise bude zavěšená pod stropem vstupní haly," řekl náměstek hejtmana Roman Línek (Koalice pro Pardubický kraj).
Většina mlýnských exponátů bude v nefunkčním stavu. U některých bude potřeba doplnit chybějící části, zakonzervovat povrchy a zabezpečit je proti úrazu návštěvníků. Jde například o poplachové zvony s příslušenstvím a čerpadlo pro protipožární systém.
V galerii návštěvníci uvidí dva shozy na mouku, jeden laminátový a druhý dřevěný. Zakonzervovaný bude i motor transmise včetně kabeláže, ocelové podstavy a reostatu.
"Dva exponáty budou částečně funkční. Vysévací stroj získá v interiéru novou pozici a pod odborným dohledem ho bude možné ručně rozpohybovat. Na něm se ve mlýně prosévala a třídila mouka. Trychtýř s transportním potrubím na zrno bude mít nově přidanou funkci svítidla," řekl architekt Petr Všetečka.
Pardubický kraj koupil od manželů Smetanových část národní památky, která se skládá z původní stavby mlýna od architekta Josefa Gočára a pozdější přístavby z konce 50. nebo 60. let minulého století.
Oprava hlavní budovy pro Východočeskou galerii vyjde kraj na 373 milionů korun, hotová by měla být v roce 2022. Z evropských fondů na ni hejtmanství získá 110 milionů korun, 13 milionů korun dostane od státu. Zadní trakt by mohl kraj začít opravovat nejdřív po roce 2024.