V pátek 14. června 2013 od 10 do 18 hodin budou Automatické mlýny hostit think tank čili otevřenou konferenci o budoucnosti Automatických mlýnů. Půjde o mezioborovou diskusi a prezentaci přizvaných hostů na téma konverze a možné využití průmyslových budov s přesahem do problematiky pardubických Automatických mlýnů.
Diskuse se dotkne historie Gočárových mlýnů, jejím hlavním cílem však bude otevření témat týkajících se budoucnosti a využití tohoto významného objektu, rovněž upozorní na případná rizika a možnosti využívání industriálního dědictví. Téma bude nahlíženo z různých úhlů pohledu, a to prostřednictvím přizvaných hostů, jimiž budou architekti, historikové, zástupci města i současného majitele. Příležitost zapojit se do diskuse budete mít ale i vy.
Místo konání Automatické mlýny, ulice Mezi mosty, Pardubice
Časový harmonogram 10.00–12.00 ÚVODNÍ BLOK * PROBLEMATIKA INDUSTRIÁLNÍHO DĚDICTVÍ A SOUČASNOST Úvod do diskuse, přizvaní hosté v krátkosti představí svůj profesní náhled na problematiku industriálního dědictví. Jaké jsou hodnoty industriálního dědictví mlýnů pro město?
12.00–13.00 PŘESTÁVKA * LUNCH 13.00–15.00 1. ODPOLEDNÍ BLOK * PŘÍLEŽITOSTI, MOŽNOSTI, RIZIKA Jaký mají Automatické mlýny potenciál? Lze zapojit areál do organismu města a v jaké formě a rozsahu? Jaké jsou ekonomické možnosti naplnění areálu? Jaká jsou rizika ve využití/nevyužití areálu? Musí se jednat pouze o neziskové využití? To je rámec otázek, na které se bude snažit odpovědět tento odpolední blok, který bude zároveň rozvíjet témata nastíněná v rámci dopolední rozpravy.
15.00–15.30 PŘESTÁVKA * COFFEE BREAK
15.30–18.00 2. ODPOLEDNÍ BLOK * CÍLE, SHRNUTÍ Závěrečný blok shrne vize možného využití a možné scénáře dalšího vývoje. Měl by vytyčit blízké a vzdálené cíle pro konverzi areálu Automatických mlýnů.
Hosté
Pavel Panoch * historik architektury Vystudoval obor dějiny umění na Univerzitě Palackého v Olomouci. Řadu let pracoval v památkové péči. Od roku 2006 působí na katedře historických věd Filozofické fakulty Univerzity Pardubice. Badatelsky se věnuje moderní architektuře 19. a 20. století a výtvarné kultuře raného novověku.
Benjamin Frágner * historik architektury Pracoval jako redaktor odborných časopisů, věnuje se ochraně a proměnám průmyslových staveb. Od roku 2002 je ředitelem Výzkumného centra průmyslového dědictví ČVUT. Je vedoucím celosemestrálního workshopu studentů architektury zabývající se novým využitím Automatických mlýnů.
Jakub Potůček * historik architektury Vystudoval Filosofickou fakultu na Katedře teorie a dějin výtvarných umění na Univerzitě Palackého v Olomouci ukončenou diplomní prací na téma Architektura a urbanismus Hradce Králové 1895–1950. Nyní je kurátorem sbírky SMSU v Národní galerii v Praze a na interním studiu na VŠUP na Katedře dějin umění a estetiky. Patrik Hoffman * architekt Vedl společně s architektem Martinem Rajnišem ateliér H.R.A. Architekti, od roku 2005 má vlastní ateliér Hoffman. Za konverzi Uhelného mlýnu v Libčicích nad Vltavou letos získal národní cenu za architekturu – Grand Prix 2013.
František R. Václavík * iniciativa Mlýny městu! Po vystudování pražské AVU v roce 2000 pracoval řadu let v památkové péči. Nyní se zabývá stavební historií, historií architektury a urbanismu. Je člen Offcity o.s. a spoluzakládal iniciativu Mlýny městu! Olga Škochová * Pardubické podhoubí – mapování pardubické kultury Spoluvede platformu Kvas o.s. pro strategické plánování v kultuře a kreativní participaci. Je spoluzakladatelkou watchdogové iniciativy zaceskokuklturni.cz, spolupracuje s městem Plzeň na kampani EHMK 2015 a s Pardubicemi na tvorbě nové kulturní koncepce.
Pavel Skřivan * zástupce GoodMills Česko, které je stávajícím majitelem Automatických mlýnů Bývalý generální ředitel Unimills a.s. (dnes GoodMills Česko), zástupce současných majitelů mlýnů společnosti GoodMills Česko.
Tomáš Ctibor * konzultant a developer V současné době 1. náměstek ředitele Útvaru rozvoje hl. Města Prahy, pracoval pro investiční společnost MEI, kde byl zodpovědný za přípravu a realizaci jejích developerských projektů. Od roku 2007 je rovněž členem ULI (Urban Land Institut) a působí též jako externí pedagog na Ústavu urbanismu Fakulty architektury ČVUT. V roce 2008 byl přijat za člena britské „Royal Institution of Chartered Surveyors“ (RICS) a v minulém roce získal titul FRICS (Fellow of The Royal Institution of Chartered Surveyors).
Zástupci města Pardubic František Brendl * náměstek primátora Vladimír Lavrík * architekt Odboru hl. architekta města Pardubice Lucie Břízová * oddělení kultury a cestovního ruchu Moderuje Ondřej Teplý * architekt Člen Offcity o.s., spoluzakladatel iniciativy Mlýny městu! a koordinátor Automatických mlýnů pověřený statutárním městem Pardubice.