Soutěž na nové vedení Památníku Lidice vypíše MK v úterý

Source
Sandra Bejšáková
Publisher
ČTK
27.01.2020 18:20
Czech Republic

Lidice


Lidice - Výběrové řízení na nové vedení Památníku Lidice vypíše ministerstvo kultury podle šéfa resortu Lubomíra Zaorálka (ČSSD) v úterý. Bývalá ředitelka Martina Lehmannová rezignovala minulý týden v důsledku sporu s lidickými přeživšími. Nejpozději do konce února by mělo být známé jméno vybraného kandidáta. Podle ministra teď nejde o to, aby účastníci schůzky shromáždili fakta a dobírali se definitivní pravdy. "Tady jde o to, obnovit vztahy," řekl dnes novinářům Zaorálek po setkání s přeživšími i zástupci památníku v Lidicích.


Podle Lehmannové měli zaměstnanci památníku veškeré lidické přeživší vždy v nejhlubší úctě. "Musím říci, že my jsme za Památník Lidice nikdy žádný boj nevedli," doplnila s tím, že dnešní setkání bylo dobré k tomu, že strany měly možnost se k situaci vyjádřit a sdělit si svá stanoviska.

Někteří lidé, kteří přežili vyhlazení Lidic, ředitelku loni obvinili, že překrucuje fakta. Byla to reakce na televizní reportáž o údajném udání obyvatelky Lidic, která nahlásila četníkům svou židovskou podnájemnici. Lehmannová obvinění odmítla.

Podle Zaorálka musí vedení památníku umět komunikovat se všemi přeživšími. "Nedovedu si představit, že by někde v Osvětimi se vedl spor s přeživšími," dodal s tím, že komunikace s přeživšími vyžaduje velkou ohleduplnost a citlivost.

Zaměstnanci památníku Lehmannovou podpořili a v prohlášení varovali před politickým zneužitím Památníku Lidice a popíráním vědeckých principů. Za nyní už bývalou ředitelku se postavila též poslední žijící lidická žena Jaroslava Skleničková. Lehmannová zatím zůstává zaměstnankyní památníku, někteří zaměstnaci zvažují podání výpovědi.

Památník Lidice připomíná nacistické vyhlazení obce Lidice 10. června 1942. Záminkou se stala domnělá souvislost obce s atentátem na říšského protektora Reinharda Heydricha, ze zhruba 500 obyvatel Lidic jich válku přežilo 160. Přímo v Lidicích bylo 10. června 1942 zastřeleno 173 lidických mužů, následně 16. června 1942 v Praze-Kobylisích dalších 26 občanů Lidic. Pobyt v koncentračních táborech nepřežilo 53 lidických žen. V deportačním táboře bylo v plynovém autě udušeno 82 lidických dětí. Po osvobození se do Lidic postupně vrátilo 143 lidických žen a 17 dětí.

Židovka Štěpánka Mikešová, která žila v podnájmu u jedné z lidických rodin, byla na začátku června 1942 deportována do Osvětimi, kde zemřela.
0 comments
add comment

Related articles