Lehmannová odmítá obvinění, že nectí fakta o Lidicích

Publisher
ČTK
21.01.2020 16:30
Czech Republic

Lidice


Lidice - Ředitelka Památníku Lidice Martina Lehmannová, jež k dnešku rezignovala, odmítá obvinění, že nectí fakta o Lidicích. Nemá už důvěru v ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD), proto se rozhodla složit funkci, řekla na dnešní mimořádné tiskové konferenci. Zaměstnanci památníku Lehmannové vyjádřili podporu a uvedli, že musela čelit nátlaku, mimo jiné lidické organizace Svazu bojovníků za svobodu, na což poukázala ve svém vyjádření i poslední žijící lidická žena Jaroslava Skleničková.


Někteří přeživší vyhlazení Lidic ředitelku loni obvinili, že překrucuje fakta. Byla to reakce na televizní reportáž o údajném udání obyvatelky Lidic, která údajně nahlásila četníkům svou židovskou podnájemnici. Reportáž vycházela z bádání historika z Historického ústavu Akademie věd Vojtěcha Kyncla, který už dříve ČTK řekl, že vycházel z pramenů, které považuje za autentické.

"Na svou práci v památníku jsem hrdá," dodala dnes Lehmannová s tím, že dostala od ministra na výběr, zda rezignuje, nebo bude odvolána. V čele památníku stála od dubna 2017. Instituci dočasně povede její statutární zástupkyně, vedoucí ekonomického oddělení Dagmar Kosová. Ministerstvo na místo vypíše konkurz.

Zaměstnanci památníku s přijetím rezignace nesouhlasí, podle nich je dlouhodobě proti ředitelce vedena vykonstruovaná kampaň. "Žádáme, aby se ministerstvo kultury nerozhodovalo ad hoc na základě vykonstruovaných stížností," uvedl mluvčí památníku Filip Petlička.

Skleničková v dopise ministrovi kultury mimo jiné píše, že si na činnost památníku nemůže stěžovat, podle ní funguje dobře, důstojně a se vší odpovědností. Reportáž České televize byla dle Skleničkové nevhodně načasovaná a ředitelka v ní vystoupila neutrálně.

Památník Lidice připomíná nacistické vyhlazení obce Lidice 10. června 1942. Záminkou se stala domnělá souvislost obce s atentátem na říšského protektora Reinharda Heydricha, ze zhruba 500 obyvatel Lidic jich válku přežilo jen 160. Přímo v Lidicích bylo 10. června 1942 zastřeleno 173 lidických mužů, následně 16. června 1942 v Praze-Kobylisích dalších 26 občanů Lidic. Pobyt v koncentračních táborech nepřežilo 53 lidických žen. V deportačním táboře bylo v plynovém autě udušeno 82 lidických dětí. Po osvobození se do Lidic postupně vrátilo 143 lidických žen a 17 dětí.
0 comments
add comment

Related articles