Sydney/Praha - Obří plachetnici kotvící v přístavu, roztažená křídla exotického ptáka nebo dvě želvy - to vše připomíná budova Opery v Sydney, jejíž základní kámen položili 2. března 1959. Působivá stavba, kterou navrhl dánský architekt Jörn Utzon, byla slavnostně otevřena v říjnu 1973 a během následujících dekád se stala jedním z nejznámějších symbolů Austrálie. V roce 2007 se ocitla na seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Se svým revolučním projektem, inspirovaným listy palem i dalšími motivy ze světa přírody a historie architektury, uspěl Utzon mezi 233 návrhy v roce 1957 v architektonické soutěži. To už patřil mezi nejznámější architekty planety s osobitým stylem kombinujícím monumentalitu s harmonií. "Budou to dvě budovy viditelně zavěšené na mušlích jako kus nábytku," prohlásil v roce 1962. Nejvýraznějším prvkem stavby se staly skořepiny kryté světlými glazovanými a matnými keramickými dlaždicemi.
Krása vizionářské stavby ovšem spolykala mimořádnou částku: původní rozpočet sedmi milionů se vyšplhal až na 102 milionů australských dolarů. Kvůli sporům s vládou byl nakonec Utzon v roce 1966 od projektu odvolán, což se projevilo hlavně na podobě interiérů. I tak v roce 2003 za sydneyskou operu převzal Pritzkerovu cenu, jakousi obdobu Nobelovy cenu v architektuře. "Utzon dokázal, že v architektuře může být dosaženo nádherného a zdánlivě nemožného cíle," stálo v laudatiu.