Pardubice - Zastupitelé Pardubic dnes schválili záměr výstavby Centrálních polytechnických dílen a Galerie města Pardubic v areálu bývalých Automatických mlýnů. Stát by to mělo 351 milionů korun včetně DPH. Do provozu by měl být objekt uveden v roce 2023.
V areálu mlýnů odkoupilo město bývalý sklad mouky. V přízemí vzniknou po přestavbě prostory pro galerii, v horní nástavbě polytechnické dílny. Školní dílny a laboratoře budou využívat žáci a studenti, kteří v nich absolvují moderní výuku přírodovědných a technických oborů, matematiky, fyziky, chemie, biologie, informatiky, zeměpisu. Bude mít formu animačních, zážitkových, experimentálních či projektových metod.
V promítacím sále bude takzvaná Věda na kouli, interaktivní model Země, na který lze promítat zemský povrch, vysvětlit zemětřesení, námořní cesty nebo mořské proudy. Zařízení umožní zkoumat také Slunce a planety. Dílny ve spolupráci s Univerzitou Hradec Králové vytvoří 115 výukových programů.
Galerie města Pardubic v současnosti sídlí na Příhrádku v historickém objektu, který jí nepostačuje. Nyní má k dispozici 270 metrů čtverečních, v mlýnech by to mělo být 410 metrů čtverečních.
Stavební část projektu vyjde na více než 254 milionů korun, vybavení pomůckami, výukovými programy a IT technologiemi na 97 milion korun. Pardubice získají na projekt z evropské dotace asi 208 milionů korun.
Automatické mlýny postavené podle návrhu architekta Josefa Gočára jsou národní technickou památkou. Mlýny přestaly vyrábět na konci roku 2013. V roce 2016 koupili areál za 22 milionů korun manželé Smetanovi, kteří o dva roky později městu prodali část areálu, další objekty v roce 2017 koupil od manželů Pardubický kraj pro Východočeskou galerii, přestavbu již zahájil.