Pardubice - Přestavba části bývalých Automatických mlýnů v Pardubicích na prostory pro Východočeskou galerii by měla začít na jaře. Vedení Pardubického kraje, který památkově chráněnou budovu vlastní, již vybralo stavební firmu, nejnižší cena činí téměř 280 milionů bez DPH. Projekt má platné stavební povolení, uvedla dnes v tiskové zprávě Zuzana Nováková z kanceláře hejtmana.
"Vybrali jsme i technický dozor investora, který bude za Pardubický kraj na tuto velkou stavbu dohlížet. Východočeská galerie by se tak někdy v roce 2022 mohla začít stěhovat z prostorů na Zámku Pardubice do bývalých mlýnů. Tím se uvolní místo pro Východočeské muzeum i jeho plánované návštěvnické centrum na nádvoří," uvedl náměstek hejtmana pro majetek, investice a kulturu Roman Línek (Koalice pro Pardubický kraj).
Mladá fronta DNES v příloze pro Pardubický kraj nedávno upozornila, že když v dubnu 2018 hejtmanství kupovalo za 22,5 milionu korun od soukromých vlastníků hlavní budovu Automatických mlýnů, radní tvrdili, že na vybudování galerie bude stačit 160 milionů korun bez DPH. Později kraj oznámil, že náklady narostly o třetinu projektem, který šel do podrobností. Nákladné podle něj bylo splnit v budově požární předpisy a vyřešit inženýrské sítě. Další zvýšení ceny údajně přineslo zdražení stavebních prací v době, než kraj vybral v soutěži stavební firmu.
Na přestavbu chce Pardubický kraj získat dotaci z programu Integrovaných územních investic Hradecko-pardubické aglomerace (ITI). Podle hejtmana Martina Netolického (ČSSD) chce kraj podat žádost v červenci.
Mlýny v Pardubicích vyráběly do roku 2013. Společnost Goodmills je nabízela městu, ale to nakonec nabídku nevyužilo. V roce 2016 za mlýny manželé Smetanovi zaplatili zhruba 22 milionů korun. Později část prodali městu Pardubice a část Pardubickému kraji. Samosprávy v součtu zaplatily za objekty, pozemky a studii využitelnosti architektu Smetanovi a jeho manželce 36,5 milionu korun. Město Pardubice bude v areálu stavět polytechnické dílny a nové zázemí získá i Galerie města Pardubic.
Od roku 2014 jsou mlýny národní kulturní památkou. Navrhl je architekt Josef Gočár pro bratry Egona a Karla Winternitzovy. Stavěly se v letech 1909 až 1911, ve 20. letech k nim přibylo nové silo, se starší částí ho pojí přemostění. V druhé polovině minulého století levé nábřežní křídlo prodloužila čtyřpatrová přístavba, v areálu vznikly i další budovy.