Na střechu Santiniho kostela na Zelené hoře se vrátí chrliče

Žďár nad Sázavou - Rekonstrukce střechy kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou, památky UNESCO, přijde na šest milionů korun. Letos v červnu ji poškodila vichřice, a plánovanou celkovou obnovu tak uspíšila. Opraveny budou krovy napadené dřevokaznými houbami a hmyzem, namísto běžných dešťových svodů se na přání památkářů na střechu vrátí chrliče. Tesaři se už pustili do zakotvení krovů, aby střecha lépe chránila už zrekonstruovanou unikátní klenbu kostela, řekl dnes ČTK ředitel pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ) v kraji Vysočina Libor Karásek.
    Podle kastelána Karla Straky letos půjdou na opravy památky UNESCO celkem čtyři miliony korun. Pokračuje se v restaurování interiérů, a to omítek a zábradlí prvního ochozu. Oprava střechy skončí až příští rok, šest milionů jsou vysoutěžené celkové náklady. Na téměř tři miliony korun přijdou tesařské práce, na více než dva miliony klempířské a pronájem a stavba lešení stojí milion korun. "Letos by se měla do konce listopadu udělat klempířina na zničené části střechy. Projekt na zpevnění krovů byl hotov v roce 2002, nyní se rozšířil o  sanaci havárie. Tesaři mohou pracovat přes zimu," řekl Straka ČTK.
    Kraj poskytl NPÚ bezprostředně po neštěstí na záchranné práce dotaci 200.000 korun. Vichřice při bouři odnesla část plechové krytiny a krovů ze střechy. Spadlá krytina a bednění poškodily kostelní ambit a kolem 40 přilehlých hrobů. Vítr polámal i řadu stromů kolem kostela.
    Obnova interiéru kostela začala v  roce 2002 poté, co stát investoval do záchrany okolních ambitů na 60 milionů korun. Podle odhadů je asi ve své polovině.
    Kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře je jedním z vrcholných děl architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichla. Základní kámen byl položen v roce 1720. Má půdorys pěticípé hvězdy, která se v různých podobách objevuje v exteriéru i interiéru poutního areálu v duchu důmyslné svatojánské symboliky.
0 comments
add comment

Related articles