K úmrtí Zvi Heckera

Publisher
Petr Šmídek
02.10.2023 08:40
Germany

Berlin

Zvi Hecker

„Zvi Hecker by si přál, aby jeho nekrolog začínal touto úsměvnou historkou. Příběh se odehrál v roce 1966, kdy bylo Heckerovi pouhých 35 let, ale v Izraeli už byl zavedeným architektem. Pracoval se svým bývalým učitelem Alfredem Neumannem na moderních projektech, které svou radikální podobou vyjadřovaly dynamiku nově založeného státu. Staví radnici v Bat Jamu, která vypadá jako betonový květ. V drsné Negevské poušti staví podobně brutalistní vojenskou akademii, která vypadá jako obrovská betonová skříň se spoustou zásuvek a dvířek - vedle ní osamoceně stojí synagoga, která jako by byla vytesána z krystalu. Je nová doba, která umožnila radikální přístup.
Zmiňovaný příběh se týká jedné takové radikální budovy, letecké laboratoře univerzity Technion v Haifě. Neumann a Hecker navrhli laboratoř jako velkou zubatou tyč, která silně tlačí proti svahu. Mezi univerzitou a architekty došlo hned na začátku ke sporu. V roce 1966 nechal majitel budovy kvůli rostoucím nákladům instalovat levnější střešní okna. Architekti však navrhli vlastní okna, která odrážela denní světlo do laboratoří pod nimi. Levnější nereflexní varianta tak ignorovala stěžejní kvalitu celého návrhu.
Když byl veškerý odpor bezvýsledný, Hecker a jeho kolega Henry Hutter jedné noci nasedli do auta. Odjeli do Haify, vylezli na střechu staveniště a pomocí dvou páčidel zničili všech 28 levných okenních rámů tak důkladně, že je nebylo možné opravit. Druhý den se Hutter a Hecker přihlásí - nikoliv však bez předchozího informování tisku. V izraelských médiích se z toho stane "aféra Technion", univerzita neochotně ustoupí a původně plánovaná okna jsou použita.
Tento příběh ukazuje, s jakým odhodláním, radostí, vášní - a možná i trochou tvrdohlavosti - dokázal Zvi prosadit své návrhy. Kompromisy se mu hnusily. V rozhovorech občas říkal, že dobrá architektura nemůže být legální nebo že 40 let pracoval proti vůli svých klientů. Měl také svůj typický rošťácký, tichý úsměv.“
Florian Heilmeyer, FAZ, 27.9.2023

Ve věku 92 let zemřel v neděli 24. září 2023 polsko-izraelský architekt Zvi Hecker, jehož dekonstruktivistická tvorba zanechala výraznou stopu nejen v poválečném Izraeli. Zvi Tadeusz Hecker pocházel z právnické rodiny, která musela v roce 1939 před nacistickým pronásledováním Židů v okupovaném Polsku uprchnout na Sibiř a v roce 1941 se přestěhovala do uzbeckého Samarkandu. Po 2. světové válce se vrátil zpět do rodného Krakova, kde v letech 1949-50 studoval architekturu a místní polytechnice, ale později přesídlil do Izraele, kde zprvu vystudoval architekturu (1950-54) na Technolgickém institutu v Haifě a posléze také na malířství (1955-57) na akademii umění Avni v Tel Avivu. Po absolvování vojenské služby zvítězil v roce 1958 v soutěži na radnici Bat Yam, což mu umožnilo založit s bývalým spolužákem Eldarem Sharonem a jeho učitelem Alfredem Neumannem architektonickou kancelář Neumann-Hecker-Sharon, která v tomto složení fungovala až do roku 1964, kdy se Eldar připojil ke kanceláři svého otce. Podílel na urbanistickém plánování Tel Avivu, Montrealu a Filadelfie. V roce 1968, po Neumannově smrti, si otevřel vlastní architektonickou kancelář a od roku 1991 provozoval druhou kancelář v Berlíně. Od roku 1959 působil jako pedagog na několika univerzitách po celém světě. Byl členem Asociace inženýrů a architektů v Izraeli a Královského architektonického institutu Kanady.
Zvi Hecker naposledy navštívil Českou republiku na podzim 2019, kdy ve Winternitzově vile představil svou výstavu Dům Neumeister.
0 comments
add comment

Related articles