Podlahové krytiny Pergo, jejichž vzorky nabízí firma architektům, designérům a dalším odborníkům zcela zdarma, jsou odolné vůči vodě, špíně, mechanickému poškození, a navíc jsou antistatické. V reálném životě to znamená, že vydrží řádění dětí, domácích mazlíčků, tančení na jehlových podpatcích, a dokonce na nich nezanechá stopy ani upuštění těžších předmětů.
Vedle laminátových, vinylových a dřevěných podlah přichází Pergo s kolekcemi nových, prémiových laminátových krytin, které jsou odolné vůči vodě a vlhkosti. Navrženy jsou s ohledem na tu nejvyšší kvalitu, design, udržitelnost a snadnou instalaci. Návrh a výroba probíhají v belgickém závodě. Doplněny jsou veškerým originálním příslušenstvím v podobě obvodových a přechodových lišt v dekoru každé vybrané podlahy a také kročejovou izolací pro maximální snížení hluku jak v dané místnosti, tak i v nižích podlažích (tedy v prostorách pod podlahou). Stejně jako ostatní výrobky Pergo se i produkty z nové kolekce vyrábějí energeticky úsporným způsobem ze surovin z odpovědných zdrojů, díky čemuž jsou certifikovány mezinárodními ekoznačkami jako například EU Ecolabel, Nordic Swan Ecolabel, PEFC, M1, EPD nebo A+.
Extrémní zatížení, snadná instalace
Společnost Pergo představila první laminátovou podlahu před více než 40 lety a díky neustálým inovacím a patentům posouvá tento typ podlahových krytin stále kupředu. Zámkový spoj Uniclic pro snadnou instalaci nebo ochranná nárazuvzdorná vrstva TitanX jsou pro podlahy Pergo již mnoho let standardem. Vybírat lze celkem z pěti nových kolekcí - Bergen (Pro), Stavanger (Pro), Mandal (Pro), Drammen (Pro) a Narvik Pro -, přičemž všechny jsou k dispozici v zátěžové třídě 32 (AC4), jsou tedy vhodné pro běžné domácí i komerční využití. Označení Pro signalizuje zátěžovou třídu 33 (AC5), tyto podlahy tak lze instalovat do komerčních prostor s vysokým provozem. Posledním a zcela výjimečným produktem je Narvik Pro s třídou zátěže 34 (AC6), který je určen pro opravdu extrémní zatížení.
Elegantní, rustikální i industriální dekory
Kolekce Stavanger se vyznačuje velice širokými lamelami (téměř 29 cm), čtyřmi unikátně lisovanými drážkami (V-spárami) a strukturou odkazující k industriálnímu designu. Produktová řada Bergen je naopak díky úzkým prknům (16 cm) a též čtyřem unikátně lisovanými drážkám elegantním řešením pro moderní interiéry. Mandal a Drammen jsou kolekce doplňující nabídku podlah Pergo nejen o rustikální, ale i minimalistické varianty. K tomu jsou všechny tyto podlahy opatřeny technologií AquaSafe, díky níž jsou odolné vůči vodě, a dají se tedy použít i v koupelnách.
Otázky pro Martina Müllera, projektového manažera společnosti Unilin, která je výrobcem podlahových krytin značky Pergo:
Jaký je hlavní rozdíl mezi laminátovou a vinylovou podlahou? Rozdíly jsou různé. První je v materiálové skladbě obou podlah. Laminátové se vyrábějí z HDF a vinylové z PVC. Tloušťky laminátových podlah se pohybují v rozmezí 7 až 9,5 milimetru, vinylové podlahy jsou oproti nim tenčí – od 2,5 do 5 milimetrů. Co se týče jejich vlastností, vinylové podlahy jsou pocitově teplejší a při chůzi jsou méně hlučné.
Která z nich je odolnější vůči vodě a která vůči mechanickému poškození? V Unilinu máme oddělení výzkumu a vývoje, díky čemuž jsme schopni docílit použitelnosti laminátových podlah i v koupelnách nebo prostorách, kde může docházet k přímému styku povrchu podlahy s vodou – tedy stejně jako je tomu u vinylových podlah. To je možné právě díky technologii AquaSafe. K mechanickému poškození bývají zpravidla náchylnější podlahy vinylové, laminátové jsou naopak odolnější.
V čem je nová kolekce laminátových podlah inovativní? U každé nové kolekce se vždy snažíme reagovat na aktuální trendy, ale také myslet i do budoucna a kombinovat vzhled, dekory, odstíny, struktury a tak dále. Naším sou- časným cílem v oblasti inovací je opatřit technologií AquaSafe všechny naše podlahy.
Do jakých prostor volit laminát a do jakých se hodí spíše vinyl? Z mé zkušenosti se laminátové podlahy hodí spíše do administrativních budov, a to díky požadavku na vyšší zátěž, a také jako standardní podlaha do rezidenčních objektů. Vinylové podlahy volí spíše koncoví zákazníci, jako nadstandard v individuálních projektech. Díky masivní a cílené reklamě zaměřené na vinylové dílce jsou vinylové podlahy ze strany koncového uživatele jistě velice žádány. Obecně ale nelze jednoznačně říct, jestli je vhodnější laminát nebo vinyl, vždy záleží na konkrétním projektu, okolnostech a také na tom, k jakému účelu má podlaha sloužit.