Hlavním tématem přednášek budou drobné městské zásahy a společenská komunikace a plánování z pohledu vlády.
Téma 1: Drobné městské zásahy
Mr. Huang, SHENG-YUAN Architect na Tchaj-wanu uděluje ceny National Outstanding Architect a National Awards of Arts. Působil také jako kurátor benátského bienále Taiwanského pavilonu. Prezentace bude o jeho praxi ve městě Yilan, což je příměstská čtvrť se zemědělstvím a turistickým průmyslem. Praxe architekta Huanga je zaměřena na malé veřejné architektonické práce. Podělí se o své zkušenosti s výzvou veřejné architektury.
Marek Sivák, MArch je architekt a facilitátor, specialista na veřejný prostor, urbanismus, participaci, zadání a koncepce, zakladatel spolku Pěstuj prostor a Platformy pro veřejný prostor s mnohaletou zkušeností i z běžné architektonické praxe. Hledání cesty, jak měnit Plzeň i další obce a města k lepšímu. Aktivismus? Granty? Zakázky? Dlouhodobé partnerství? Obecní architekt? V roce 2012 jsme v rámci Plzně – Evropského hlavního města kultury 2015 spustili první ročník Otevřené výzvy Pěstuj prostor, do které nám lidé po řadu let dávali podněty na drobné změny ve veřejném prostoru. Ty jsme spolu se zástupci města i nezávislými odborníky vyhodnocovali a snažili se je společně s občany realizovat. Nyní, deset let poté, volíme odlišnou cestu, která dává jiné možnosti ovlivnit rozvoj obcí a měst.
Téma 2 : Společenská komunikace a plánování z pohledu vlády
Mr. Hsu, YEN-HSIN je náměstek Stavební a plánovací agentury Ministerstva vnitra. Byl ředitelem odboru městského rozvoje města Keelung. V současné době plánuje národní architekturu a stavební regulaci. Jak povzbudit místní komunitu. Prezentace si klade za cíl podělit se o své zkušenosti od vládní strany až po obnovu místní společnosti. Zahrnuje debatu s architektem, místní komunitou a boj místní samosprávy s ústřední vládou.
Ing. arch. Pavlína Suchá, Architekti bez hranic, vystudovala obor Architektura a urbanismus na ČVUT v Praze, profesně se věnuje územnímu plánování. V rámci spolku Architekti bez hranic, kde aktivně působí od roku 2020, se zajímá především o téma sociálně vyloučených lokalit. Architekti bez hranic sdružují architekty a designéry se zájmem o zlepšení kvality veřejného prostoru a zvýšení zájmu veřejnosti o témata spojená se sociálními aspekty architektury, zejména také v znevýhodněných lokalitách a ohrožených komunitách. Od roku 2021 máme možnost spolupracovat s komunitou ve vyloučené lokalitě v Chanově, kde usilujeme o zkvalitnění veřejného prostranství a zapojení místních obyvatel do jeho tvorby. Naším cílem je podpořit angažovanost místních obyvatel a vytvářet prostor pro dialog s městem.