Téma: Tenzegrity - konstrukční princip a prostorové modely
Termín: 31. října 2014 od 15:00 do 19:00hodin
Motto: Je možné pospojovat konstrukci z tyčí a lan tak, že se tyče navzájem nedotýkají. Samy na lanech levitují ve vzduchu.
V roce 2012 jsme ve spolupráci s ateliereme-MRAK (dnes HAMR - Huť Architektury Martin Rajniš) realizovali tenzegritní kopuli jako veřejné ohniště v areálu rozhledny Bára na Podhůře u Chrudimi. Zvolili jsme uzavřený model dvanáctistěnu, který jsme modifikovali pro naše potřeby. Tenzegritní konstrukce ale umožňují téměř nekonečné množství prostorových variant a upořádání. Základní princip je jednoduchý - jen tyče a táhla bez náročných prostorových styčníků. Náročná na představivost je naopak prostorová expanze konstrukce, ve které vše souvisí se vším.
Z vlastní zkušenosti víme, že nejtěžší je první "osahání" způsobu vytváření konstrukce. Proto jsme se rozhodli připravit odpolední workshop přímo v prostoru lapidária, seznámít účastníky s konstrukcí a prostorovým rozvíjením tenzegritů a umožnit všem samostatné experimentování s tenzegritními modely.
Workshop rozdělíme na tři fáze, úvodní představení experimentálních konstrukcí, zejména zkušeností s tenzegritní kopulí v Chrudimi, poté přijde na řadu teorie tenzegritů a nakonec samostatné vytváření modelů.
Uvítáme, když účastníci workshopu instalují svá dílka na oblíbeném místě, pokud možno ve veřejném prostoru, a nasdíli fotografie modelů na sociálních sítích. Tím se může dosah workshopu a povědomí o tenzegritních konstrukcích rozšířit mnohem dál, než umožňuje organizace vlastní akce.
Materiál - překližkové tyčky 15 cm, klobouková guma bude k dispozici na místě Workshop a vstup na výstavu Nahraj! je pro účastníky zdarma. Počet účastníků je omezený – optimálně 30, maximálně 50 osob z řad studentů a veřejnosti Registrace e-mailem: martin.kloda@gmail.com
Výstava Nahraj! - akce a experiment v české architektuře vznikla za podpory Ministerstva kultury ČR, výstavu pořádá Galerie Jaroslava Fragnera, atelier ARCHWERK a FA ČVUT. Více informací >