Přestavba třeboňských lázní je v polovině, pobyty budou dražší

Publisher
ČTK
20.01.2020 21:00
Czech Republic

Třeboň


Třeboň – V polovině je modernizace Bertiných lázní, do níž město Třeboň investuje 250 milionů korun. Práce nabraly kvůli potížím s opravou kuchyně skluz 14 dní, vícenáklady budou tři miliony Kč. Pokoje budou hotové koncem dubna, kuchyně a jídelna v květnu. Po rekonstrukci zdraží Bertiny lázně léčebné pobyty, hlavně ceny za ubytování, o desítky procent. ČTK to dnes řekl starosta Třeboně Jan Váňa (ODS), který je i jedním z jednatelů Slatinných lázní.


Pod firmu Slatinné lázně, kterou vlastní město, patří Bertiny lázně a lázně Aurora. Pracuje v nich 480 lidí, ubytovací kapacita je přes 750 lůžek. Stavební část prací v Bertiných lázních vyjde zhruba na 175 milionů korun, zbytek budou náklady na vybavení včetně interiérů 87 pokojů.

Přestavba kuchyně, jídelny a pokojů začala v září 2019. "Narazili jsme na jeden docela velký problém. Počítalo se, že se zpevní pilíře a vestaví se kuchyně. Bohužel statik zjistil, že pilíře nemají dostatečnou nosnost, tak jsme byli nuceni pilíře odstranit, vybourat to a vystavět znovu," řekl Váňa. První klienty mají Bertiny lázně domluvené od 18. května.

Až bude modernizace hotová, zdraží Bertiny lázně léčebné pobyty. Ceny ubytování stoupnou o desítky procent. Pokoje budou podle Váni srovnatelné se standardem lázní Aurora. "To znamená, že se to bude vyrovnávat také cenově. Po začátku to zřejmě bude pro klienty z Bertiných lázní, kteří byli zvyklí jezdit za nižší ceny, svízelnější, ale myslím si, že jakmile přijedou a uvidí ten komfort, budou spokojeni," řekl Váňa.

V lázních Aurora chce radnice do čtyř let vybudovat za 100 milionů venkovní wellness. Začít stavět by se mohlo na konci letošního roku. "Jsme ve fázi územního řízení, máme hotové studie, veškerá kladná stanoviska. Letos bychom chtěli dokončit stavební řízení," řekl Váňa.

V areálu wellness bude pět bazénů. Město na tuto investici letos v rozpočtu nechalo 60 milionů Kč, zbytek investuje příští rok. Nevyužije dotace. "Podstatné je, že nabídneme vyšší kvalitu pro samoplátce, protože díky politice z předcházejících let už předloni a loni ubývalo samoplátců zhruba o tři procenta. Ten trend bychom rád zastavili," řekl Váňa.

V roce 2018 měly Slatinné lázně Třeboň 32.732 klientů. Tržby byly 576 milionů Kč, zisk po zdanění 26,7 milionu. Za loňský rok skončí lázně podle starosty v zisku. Podle statistiků se v třeboňských hromadných ubytovacích zařízeních v roce 2018 ubytovalo 71.688 lidí na 422.393 nocí.

Základní léčebné procedury v Třeboni kombinují slatinné koupele a zábaly s ručními masážemi. Třeboňská pánev patří mezi nejbohatší česká naleziště rašeliny a slatiny, těží se tam slatina s obsahem minerálů pyritu a markazitu. Tradice moderního lázeňství se datuje rokem 1883, kdy u Zlaté stoky postavil a provozoval první lázeňský dům třeboňský učitel Václav Hucek.
0 comments
add comment

Related articles