Přehrada v Nových Heřminovech by zmírnila situaci v Krnově a Opavě
Publisher ČTK
15.09.2024 18:55
Ostrava/Nové Heřminovy – Kdyby už fungovala připravovaná přehrada v Nových Heřminovech na Bruntálsku, nebyla by současná situace v Krnově a Opavě, kde povodeň zatopila rozsáhlá území, tak kritická. Myslí si to bývalý ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS). Podle něj přípravu stavby zbytečně prodlužuje obec a aktivisté z Hnutí Duha Jeseníky. Také Povodí Odry či primátor Opavy Tomáš Navrátil (ANO) soudí, že by přehrada pomohla. Proti přehradě dlouhodobě vystupuje například Hnutí Duha Jeseníky.
Primátor Opavy Navrátil (ANO), který projekt podporuje, souhlasí, že by přehrada pomohla. "V případě padesátiletých a stoletých vod přehrada pomůže vždy. Už jen tím, že s její pomocí můžeme do jisté míry regulovat průtoky v korytu řeky. Je špatně, že ještě nestojí," řekl.
Mluvčí státního podniku Povodí Odry Šárka Vlčková také ČTK řekla, že by přehrada měla na vývoj povodní v Krnově a Opavě vliv. Doplnila, že projekt má zatím nepravomocné územní rozhodnutí a dokončuje se projektová dokumentace pro stavební povolení. Zahájení stavby vodního díla se předpokládá v roce 2027 s uvedením do trvalého provozu v roce 2033.
Ministerstvo zemědělství podle dřívějších odhadů předpokládá, že náklady na přehradu dosáhnou zhruba osmi miliard korun. Za ně by se měla postavit přehrada a silnice, cena ale zahrnuje i další úpravy koryta řeky. O výstavbě nádrže se mluví desítky let. Aktuální se znovu stala po katastrofálních povodních na Moravě a ve Slezsku v roce 1997.
Proti přehradě dlouhodobě vystupuje obec Nové Heřminovy, která má být částečně zatopená. Její představitelé vycházejí z výsledků referenda, které jednoznačně dopadlo v neprospěch stavby. V poslední době vedení obce částečně mění pohled na věc. Referendem vázáni zůstávají, přiznávají ale, že rozhodnutí státu nedokážou zvrátit. Pozornost proto zaměřují spíš na uspokojení dlouhodobě zanedbávaných potřeb obce.
Zásadně proti přehradě vystupuje Hnutí Duha Jeseníky. "Nesouhlasíme s rozhazováním státních peněz na budování jakýchsi potěmkinovských přehrad. Tato část řeky Opavy je navíc velice cenná, což dokládají biologické posudky. Již léta upozorňujeme na to, že Povodím Odry zpracovaná EIA obsahuje jen jednu variantu a je zhotovena v rozporu se zákony o ochraně přírody," řekl už dříve ČTK koordinátor hnutí Ivo Dokoupil.
"Obce lze chránit odsazenými hrázemi a není třeba stavět obchvat přehrady ani čističku v Zátoru. V čase úspor a ohromného schodku státního rozpočtu se toto řešení nabízí o to více," uvedl Dokoupil.