Praha - Nákladové nádraží Žižkov, jedna z nejlépe dochovaných funkcionalistic- kých průmyslových budov v Praze, čeká 14 let po ukončení provozu a tři roky po prohlášení za kulturní památku na své nové využití. Praha 3 plánuje brzy na budoucí podobu a využití areálu vypsat architektonickou soutěž, tamní zastupitelé její přípravu projednají v úterý. Podle dlouholetých plánů má z nádraží vzniknout kulturní centrum a sídlo některých kulturních institucí. Před dvěma týdny takové plány schválila vláda.
Od zprovoznění nádraží uplyne 1. března 80 let. Velkokapacitní koncové nádraží sloužilo rychlé překládce zboží a zároveň k jeho skladování. Budovy nádraží vyprojektovali Karel Caivas a Vladimír Weiss. Plný provoz nádraží byl ukončen v roce 2002.
České dráhy prodaly čtyři hektary pozemku konsorciu firem Discovery Group a Grainger Trust, které poté získaly dalších osm hektarů. V roce 2007 založily České dráhy s developerskou firmou Sekyra Group společnost Žižkov Station Development, která měla podle dohody na 16 hektarech nádraží postavit bytový a administrativní komplex. Plán obsahoval variantu jak se zachováním budov bývalého nádraží, tak s jejich zbouráním. Praha 3 podporovala až do léta 2012 druhou variantu. Dlouho se také uvažovalo o prodloužení Olšanské ulice. Proti radikálně přestavbě protestovali nejen památkáři, ale i místní občanská sdružení.
Státní instituce i občanské iniciativy usilovaly o památkovou ochranu budovy nádraží, což v této souvislosti znamená především její ochranu před demolicí. Stát jim vyhověl po mnoha letech v roce 2013. Při posuzování případné památkové ochrany rozměrné budovy se řešilo její příští využití. Vznikl tehdy nápad využít objekt pro několik státních kulturních institucí v čele s Národním filmovým archivem (NFA), který hledá nové sídlo v širším centru Prahy.
Úvahy se dostaly i do materiálu Státní kulturní politika na léta 2015 až 2020. Pro vybudování sídla NFA už jsou připravené i peníze. Dokument zmiňuje také možné vybudování společné expozice kamenosochařství Národního muzea a Hlavního města Prahy v areálu nádraží. NFA chce společně se Státním fondem kinematografie do čelní administrativní budovy nádraží umístit své studovny, knihovny a výstavní sály. V čelní budově by mělo být i archivní kino Ponrepo. Vyšší podlaží budovy pak mají sloužit jako odborná pracoviště a administrativní zázemí. Filmy se na nádraží uchovávat nebudou, ty zůstanou v nových depozitářích mimo Prahu.
Areál nádraží ale nemá jediného vlastníka. V blízkosti památkově chráněné budovy chce společnost Discovery Group stavět administrativní a nákupní centrum. Projekt má povolení pražských památkářů, ale ministerstvo kultury se nyní zabývá tím, zda jeho podoba není v rozporu se zájmy památkové péče, tedy zda by především neovlivnila horizont Pražské památkové rezervace.