Obec architektů vyzývá k účasti v Grand Prix architektů 2021

Source
Milica Vujošević, Obec architektů
Publisher
Petr Šmídek
07.03.2021 21:10
Jan Magasaník
Štefan Moravčík
Anne-Françoise Jumeau
Ana Kučan

Obec architektů vyhlašuje XXVIII. ročník soutěže Grand Prix Architektů – Národní cena za architekturu 2021

Obec architektů jako každý rok vyhlašuje další již XXVIII. ročník soutěže Grand Prix Architektů – Národní cena za architekturu – největší českou architektonickou soutěž o nejlepší realizaci bude tradičně oceňovat pětičlenná porota skládající se ze čtyřech mezinárodních porotců a jednoho zástupce z České republiky. Jeden představitel poroty je taktéž tradičně významná osobnost ze Slovenské republiky.

„Jsem rád, že se nám i přes úskalí spojená se současnou pandemickou situací daří zachovat tradici a podílet se na zvyšování kvality architektury v České republice. Myslím, respektive jsem přesvědčen, že kvalita přihlášených prací je rok od roku vyšší. To je pro mne důkazem, že taková soutěž má určitě smysl. V loňském roce nemohlo proběhnout předání cen kontaktně, ale myslím, že se nám to podařilo vyřešit on-line přenosem, který měl velkou sledovanost a vítězní architekti tak nebyli o nic ochuzeni,“ uvedl Ing. arch. Oleg Haman, předseda Obce architektů.

Složení poroty:
Ana Kučan vyučuje krajinářskou architekturu na Biotechnické fakultě Univerzity v Lublani a vede Studio AKKA, ateliér krajinné architektury a městského designu. Vystudovala krajinářskou architekturu na Univerzitě v Lublani a magisterský studij v oboru městského designu na Harvard University Graduate School of Design. Během své profesionální kariéry navrhla řadu oceněných, mezinárodně předvedených projektů. Získala několik ocenění a vyznamenání, zejména cenu Piranesi (1998 a 2002), cenu Plečnik (2003 a 2016), Premio Fare Paesaggio (2016), Platinum Pencil (2017) a cenu IAKS (2019). Kromě toho byla Kučan vybrána mezi konečné kandidáty na cenu Rosa Barba na bienále v Barceloně v roce 2006 a byla vedoucím umělcem výstavy All Shades of Green, výstavy pro slovinský pavilon na 12. Bienále architektury v Benátkách (2010).
Jan Magasanik je český architekt a dlouhodobě pobývá v Kodani. Vystudoval Fakultu umění a architektury na Technické univerzitě v Liberci. Od roku 2006 pracuje ve světoznámé architektonické kanceláři Bjarke Ingels Group (BIG) v Kodani, kde je jedním z předních architektů. Byl spoluautorem ve studiu BIG na Dánském pavilonu v čínské Šanghaji. Spolu s Kristinou Magasanik zodpovídá za galerii Deska v severočeském Ústí nad Labem, jejíž existenci se jim daří řídit z dálky.
Michiel Hofman, založil společnost HofmanDujardin Architects s Barbarou Dujardin v roce 1999 v Amsterdamu. Studoval v Delftu a Miláně. Dnes jejich tým zahrnuje přibližně 40 architektů, projektových inženýrů a stážistů. Jejich projekty jsou výsledkem jedinečného a osobního přístupu, kterému říkají Shaping Intuition®, se zaměřením na blahobyt lidí v jejich okolí. V současné době pracují na projektech v Nizozemsku, Belgii, Monaku, Velké Británii, Švýcarsku, Francii a Německu. Jejich projekty a nápady byly oceněny několika mezinárodními cenami za design: Audi Design Award 2008, Red Dot Design Award 2008 Germany, Wallpaper Design Award 2009 for most life enhancing product, Janus Award 2015 Paris.
Štefan Moravčík vystudoval Fakultu architektury, Slovenské vysoké školy technické v Bratislave. Od roku 1991 vlastní architektonicko-urbanistický ateliér na Slovensku. Za Phoenix Zeppelin centrum v Banské Bystrice (spoluautori: B. Hovorka, M. Paulíny) projektované v roce 2009, dostal Cenu časopisu ARCH 2011, Cenu za architekturu Slovenské komory architektů CE.ZA.AR 2011, Národní cenu za architekturu Cena DUŠANA JURKOVIČA 2011 , a byl nominován za MIES-ARCH Cena Evropské unie Mies van der Rohe 2013.
Anne-Françoise Jumeau je ředitelkou společnosti Peripheriques Architectes se sídlem v Paříži ve Francii. Společnost Peripheriques Architectes založili v roce 1990 Emmanuelle Marin, David Trottin a Anne-Françoise Jumeau se zaměřením na architekturu a urbanismus. Anne-Françoise Jumeau studovala krajinářský design na L'Ecole du Paysage de Versailles a architekturu na Ecole d'architecture de Paris-Villemin. Od roku 2009 do roku 2011 učila na Ecole nationale supérieure d'architecture de Versailles. Od roku 2013 je ředitelkou a tvůrkyní galerie současného umění Progress Gallery v Paříži. Anne-Françoise Jumeau byla členkou evropské poroty Holcim Awards v roce 2005.

Hlavní ceny soutěže:
Grand Prix Architektů – velká modrá kostka – udílí porota
Cena za celoživotní dílo – velká červená kostka – udílí Rada Obce architektů – nominace zasílejte na email: info@obecarchitektu.cz

Porota uděluje další ceny – malé modré kostky - v následujících kategoriích:
Novostavba
Rekonstrukce
Rodinný dům
Architektonický design

V případě, že nebude přihlášena kvalitní realizace, která by mohla být oceněna v jedné z těchto kategoriích, tak se cena v dané kategorii udělat nebude.

Dále jsou uděleny ceny za:
Interiér – malá žlutá kostka
Urbanismus – malá fialová kostka
Krajinářská architektura – malá zelená kostka

V letošním roce bude opět udělena cena za šetrnou stavbu, ve spolupráci s Českou radou pro šetrné budovy, která byla poprvé udělena v roce 2020.

Zahájení registrace: již brzy na webu www.grandprixarchitektu.cz

Termíny:
7. dubna 2021 – vyhlášení XXVIII. ročníku GPA – Národní ceny za architekturu 2021
Do 15. srpna 2021 – přijímání přihlášek do soutěže
Září 2021 – porotování 1. kola – výběr 50ti nejlepších realizací
Říjen 2021 – porotování 2. kola a vyhlášení výsledků GPA – Národní cena za architekturu 2021
0 comments
add comment

Related articles