Opava – Do mezinárodní architektonické soutěže, ze které má vzejít další způsob využití památkově chráněné budovy bývalého obchodního domu Breda v Opavě, se přihlásilo 40 zájemců v Česka i zahraničí. Porota tvořená ze zástupců města a osobností z oboru vybrala pouze pět zájemců, kteří mohou pracovat dál. Všichni si tento týden v pátek budovu prohlédnou. ČTK to dnes řekl Martin Kůs z tiskového oddělení města.
Veřejnou zakázku vyhlášenou formou soutěžního dialogu město vyhlásilo na konci října. "Zájem navrhnout budoucí stavební úpravy i využití objektu s velkou historií projevilo celkem 40 subjektů. Zájem byl překvapující, protože vedle předních českých se o možnost spolupráce na vdechnutí nového života ikony Opavy ucházelo mnoho zahraničních společností," uvedl. Zájemce hodnotila porota, která vybrala pět subjektů z Česka i ciziny.
Než se pustí do další práce, pozvalo je vedení města Opavy a administrátor soutěže k prohlídce budovy bývalého obchodního domu Breda. "Prohlídka se uskuteční 15. prosince. Jde nám o to, aby ti, kteří budou nadále pracovat na konkrétních návrzích, získali nejen detailnější informace o památkových a technických limitech stavby, ale především dostali možnost projít si prostory, zjistit jejich původní členění a určení, ale i dnešní stav a nasát atmosféru, kterou tato unikátní stavba dodnes má," uvedl hlavní architekt města Opavy Petr Stanjura. Soutěž pak bude pokračovat. Následné druhé kolo určí finalisty a konečné návrhy dostane město do 26. dubna 2024.
Město loni budovu z roku 1928 koupilo bezmála za 40 milionů korun. Zahájilo už záchranné práce, opravená je střecha, kterou do budovy zatékalo. Letos začne výměna 150 oken, následovat bude oprava fasády. Odborníci i z řad památkářů dlouho vedli spor o to, zda repasovat původní okna, či dát vyrobit repliky. Nakonec se rozhodli pro repliky. Důvodem byla nejen cena. V případě oprav firma nebyla schopna garantovat funkčnost oken.
V době otevření v roce 1928 byla Breda největším obchodním domem v republice. Stavba z roku 1927, která vznikla přestavbou původního obchodního domu, dlouho chátrala. Kulturní památku, která patřila zkrachovalé firmě podnikatele Kamila Kolka, získalo město za 39,5 milionu korun. Celkové náklady na rekonstrukci před lety měly být původně okolo 300 milionů korun, nyní jsou o 200 milionů vyšší. Samotný roční provoz budovy s 10.000 m² by měl stát asi 17,7 milionu korun.