Historické parkety z OD Breda si zájemci mohou koupit jako sběratelské předměty

Vložil
ČTK
08.01.2024 18:10
Opava


Opava - Historické parkety z bývalého obchodního domu Breda v Opavě si zájemci mohou koupit jako sběratelské předměty. Zisk z prodeje půjde na další díl dokumentu o historii této památky, kterou před časem koupilo město a připravuje její rekonstrukci i nové využití. ČTK do dnes řekla zakladatelka Spolku na záchranu obchodního domu Breda Linda Bittová.


Parkety v počtu jednoho nebo tří kusů spolek nabízí zarámované za 1500 respektive 2000 korun. "Parkety jsou často i poškozené požárem, který objekt v minulosti postihl. Zájem o ně je velký. Celkem do prodeje ale dáme jen několik desítek kusů," uvedla Bittová. Dodala, že parkety jsou vyčištěné a s povrchovou úpravou. Navíc jsou opatřeny vygravírovaným logem původního obchodního domu Breda.

Projekt na prodej parket coby sběratelských předmětů spolek připravoval několik let. "Nejprve jsme se totiž museli dohodnout s městem a úředníky. Dostali jsme souhlas, využít takto parkety, které už nebudou znovu využity," řekla Bittová. Dodala, že spolek jednal také s provozovateli současného obchodního centra Breda, které je vlastníkem původního loga obchodního domu.

Opavský podnikatel, letos je to 150 let od narození spoluzakladatele a později i majitele obchodního domu Breda & Weinstein Davida Weinsteina. Spolek na záchranu obchodního domu Breda při té příležitosti chystá výstavu, která zmapuje jeho život. Právě jako jednu z připomínek tohoto jubilea bude spolek nabízet obrazy v podobě sběratelských historických parket. Výtěžek z prodeje poslaouží na financování pokračování dokumentárního filmu Obchodní dům II z dílny Petra Gavla. První díl dokumentu měl premiéru v roce 2020.

V době otevření v roce 1928 byla Breda největším obchodním domem v republice. Stavba z roku 1927, která vznikla přestavbou původního obchodního domu, dlouho chátrala. Kulturní památku, která patřila zkrachovalé firmě podnikatele Kamila Kolka, získalo město předloni za 39,5 milionu korun. Celkové náklady na rekonstrukci před lety měly být původně okolo 300 milionů korun, nyní jsou o 200 milionů vyšší. Samotný roční provoz budovy s 10.000 metry čtverečními by měl stát asi 17,7 milionu korun.

Nové využití objektu má vzejít z mezinárodní architektonické soutěže. Radnice ji již vyhlásila. Přihlásilo se do ní 40 zájemců z Česka i zahraničí. Porota tvořená ze zástupců města i předních osobností z oboru vybrala pět firem či ateliérů, kteří budou pracovat dál. Následné druhé kolo určí finalisty a konečné návrhy dostane město do 26. dubna 2024.
0 komentářů
přidat komentář

Související články