Soud nařídil uvádět ateliér M1 jako autory návrhu sálu v Brně


Brno - Tvůrci původního návrhu koncertního sálu v Brně z ateliéru M1 architekti dosáhli dílčího úspěchu, soud nařídil uvádět je jako autory architektonického a urbanistického díla v dokumentu popisujícím propojení stavebních etap. Krajský soud v Brně tak vyhověl návrhu na předběžné opatření, který je součástí podané žaloby na ochranu před zásahem do autorského práva. ČTK to dnes řekl Pavel Joba z ateliérů M1, vyjádření soudu a města ČTK zjišťuje.

Mluvčí Brna Filip Poňuchálek k dotazu na rozhodnutí soudu pouze uvedl, že město žalobu obdrželo, vedení se s ní nyní seznamuje a vyjádří se prý v úterý.

Ateliér M1 kritizuje současnou situaci, kdy na původní návrh navázal mezinárodní projekční tým kolem Poláka Tomasze Koniora. Stavba má být podle nového návrhu kromě jiných rozdílů objemnější, než připouští platné územní rozhodnutí. Žaloba směřuje proti městu Brnu, městské akciové společnosti Brněnské komunikace, Koniorovu studiu i spolupracujícímu brněnskému ateliéru Architekti Hrůša a spol.

"Zajistěte prosím návrat projektu Janáčkova kulturního centra zpět do realizovatelných kolejí v souladu s platným územním rozhodnutím, abychom se všichni dočkali dokončení stavby do konce roku 2020, jak jste plánovali, a nikoliv dalších dekád průtahů a zmařené práce,"
uvedl ateliér M1 v otevřeném dopise primátorovi Petru Vokřálovi (ANO).

"Pro město je primárním cílem, aby byl nový sál na špičkové technické úrovni. Až bude hotový celý projekt, budeme s ním intervenovat u všech dotčených orgánů. Věřím, že jednání s úřady budou v mezích zákona, korektní a vstřícná," uvedl Vokřál už dříve v reakci na námitky k nové podobě projektu.

Podle žaloby se nový tým architektů natolik odchýlil od původního návrhu, že došlo ke změně autorského díla bez souhlasu autorů.

Novou architektonickou koncepci město slavnostně představilo 14. září. Koniorův tým navrhl sál s kapacitou 1300 lidí a pódium, které pojme i nejpočetnější obsazení orchestru se sborem. Charakteristickým rysem koncepce je dualita. Stavba spojuje dvě struktury v jedné budově. Jedna je masivní, tvoří ji sál a zázemí orchestru, druhá prosklená a otevřená, určená pro návštěvníky.

Ministerstvo kultury je připravené sál mezi Besední a Veselou ulicí spolufinancovat částkou 600 milionů korun. Celkové náklady mohou dosáhnout až 1,5 miliardy korun. Zatím jsou hotové podzemní garáže, nejsou ale dosud v provozu.
3 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
jak to bylo?
architekt
01.10.18 09:30
Jak to bylo?
Petr Skála
04.10.18 10:56
soutěž
ježek
05.10.18 04:43
zobrazit všechny komentáře

Související články