3 komentáře
jak to bylo?
architekt
| 01.10.18 09:30
Mě by zajímalo, jak se stalo, že architektonický tým A vyhraje soutěž a pak se objeví tým B, taky architektonický, který převezme po týmu A jeho práci, navíc odladěnou procesem územka a začne ji předělávat. To mi prostě nějak nesedí jak se toto stalo. Tým A nechtěl dál pokračovat, nebo objednatel s ním nechtěl pokračovat, nebo jak to jako bylo?
Jak to bylo?
Petr Skála
| 04.10.18 10:56
Nejsem odborník, jen budoucí uživatel (snad), ale pamatuji si to takto. Před 14 lety M1 vyhráli soutěž na vnější podobu budovy. Dostali zaplaceno a smlouvu na spolupráci na územním řízením atd. Na víc nebyly peníze. Když se zdroj financí našel, vypsalo město další soutěž, kde základem již bylo akustické řešení sálu a vnější tvar měl vycházet z řešení M1. Této soutěže se M1 také zúčastnilo, ale neuspělo. Vyhráli jiní a těm vyšel sál, z důvodů akustiky, o něco větší a tak museli trochu zvětšit i vnější rozměry. Následně tedy upravili i vnější podobu budovy a v Brně si všichni myslíme, že k lepšímu. Dle mého laického pohledu, jde M1 o kšeft, který si mysleli, že mají jistý a teď se snaží za každou cenu se k němu zase dostat.
soutěž
ježek
| 05.10.18 04:43
Já žiji v Brně a nemyslím si, že nový návrh představuje změnu k lepšímu. Podle mě je mnohem více poplatný módě a postrádá nadčasovost. Na tom ale nakonec vůbec nesejde, protože k zásadním změnám neexistuje žádný mandát. Návrh ateliéru M1 byl vybrán v otevřené architektonické soutěži odbornou porotou a tím je, pokud chceme být zemí, kde veřejné soutěže nejsou jen pro legraci, diskuse o podobě stavby uzavřena. Není pravda, že soutěž byla jen na vnější podobu budovy, součástí návrhu bylo i základní řešení vnitřního provozu, které později ateliér dále rozpracovával. Realizace byla rozdělena do dvou etap, první z nich M1 dovedli nedávno k realizaci a práce na druhé by měly zanedlouho začít. Tahat do procesu v této fázi jiné autory s jiným návrhem je absurdní a nejde to vnímat jinak, než jako projev absolutního pohrdání duchem a smyslem veřejných soutěží.
Přidat nový komentář
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.