Den architektury 2018 - Film a architektura

Festival filmů o architektuře a urbanismu

Zdroj
Kruh, z.s.
Vložil
Tisková zpráva
29.09.2018 08:20
Praha

Architektura na filmovém plátně, začíná festival Film a architektura!
Už tento týden začíná jedinečný festival, který spojuje film a architekturu. Mezinárodní filmový festival o architektuře a urbanismu odstartuje v sobotu 29. září a poběží do 5. října. Během 7 dnů nabídne dvacítku filmů v Praze a dalších 20 městech po celé České republice i na Slovensku.  Srdečně vás zveme na projekce v rámci festivalu! A jaké jsou naše tipy?

INSPIRACE ADAMA GEBRIANANe 30. 9. 20.30, kino Světozor

The Pruitt-Igoe Myth + Citizian Architect: Samuel Mockbee and the Spirit of the Rural Studio

Dva filmy podle výběru Adama Gebriana: Jedno z nejslavnějších a nejčastěji citovaných bourání 20. století. Celá nedávno vytvořená čtvrť bydlení postaveného za veřejné peníze byla v polovině 70. let 20. století zlikvidována. Kde se stala chyba? V základní urbanisticko-architektonické kompozici? Nejen o tom ve filmu The Pruitt-Igoe Myth. 
"Často se setkávám s tvrzením „architekti postavili...", na které většinou reaguji odmítnutím, a říkám „nepostavili, maximálně tak neprojektovali", a to je velký rozdíl. Naprostá většina architektů celého světa nic nestaví. Navrhuje. Kreslí a modeluje v počítači a na stavbách provádí autorský dozor. Existují ale výjimky a o jedné z nich, The Rural Studio, je právě tento film," říká Adam Gebrian k snímku Citizian Architect: Samuel Mockbee and the Spirit of the Rural Studio.

Po 1. 10. 18.00, kino Městské knihovny v Praze
Cathedrals of Culture (3D)
Šest důležitých kulturních staveb očima šesti důležitých filmových režisérů v 3D projekci.
"Pro všechny fanoušky architektury u nás bude jistě skvělé vidět budovu berlínské filharmonie očima Wima Wenderse. Tato stavba je navíc snadno navštívitelná pro každého z nás, což skutečně doporučuju. Osobně se nejvíc těším na Salkův Institut v Kalifornii, jehož režie se ujal Robert Redford. Je to jedna ze staveb, v níž jsem zažíval pocit, že celý areál je nejspíše dílem nějaké mimozemské civilizace a my ho pouze užíváme. V době natáčení měl areál za sebou už půl století existence. Stojí myslím za to, všimnout si, v jak perfektním je stavu," říká Adam Gebrian.

St 3. 10., kino Světozor
Why We Cycle
S nadsázkou lze říci, že Holandsko má mnohem více kol než obyvatel. A zdá se, že sami Holanďané cyklistické kultuře tolik pozornosti ani nevěnují. Cyklistika je pro ně stejně přirozená jako dýchání. Snímek Why We Cycle vyzývá pravidelné cyklisty, psychology, sociology, architekty i urbanisty k tomu, aby o tomto fenoménu pohovořili. Jejich postřehy divákovi odhalují některé na první pohled skryté účinky cyklistiky, které má na obyvatele, společnost i uspořádání měst.  Po filmu bude následovat debata s dopravním urbanistou se specializací na cyklodopravu Tomášem Cachem.

Dále vřele doporučujeme snímek BLOKI, který je sociologickou sondou zaměřenou na výstavbu obřích bytových komplexů, které vyrostly pod přísnými regulemi komunistické vlády a staly se domovem tisíce rodin. Milovníci architektury a hudby ocení snímky THE OPERA HOUSE a MORIYAMA-SAN.

0 komentářů
přidat komentář

Související články