Dva senátní výbory doporučily zamítnout nový stavební zákon
Vložil ČTK
23.06.2021 18:25
Praha – Návrh nového stavebního zákona naráží na nesouhlas senátorů. Dnes ho doporučily zamítnout dva senátní výbory, a to výbor ústavně právní a výbor pro hospodářství. Zpravodajka prvního z nich, Anna Hubáčková (KDU-ČSL a nezávislí), řekla ČTK, že návrh na zamítnutí prošel hladce a jen jeden z jeho členů se zdržel hlasování. Senátor z hospodářského výboru Herbert Pavera (ODS a TOP 09) sdělil ČTK, že pro zamítnutí hlasovalo všech devět přítomných senátorů. Senátorům vadí hlavně to, že návrh ruší model smíšené stavební správy a přesouvá stavební úřady zcela pod stát.
Senát bude stavební zákon projednávat začátkem července, tedy koncem příštího týdne. Pokud návrh stavebního zákona zamítne, bude se muset ve Sněmovně najít alespoň 101 hlasů pro jeho přehlasování. Při předchozím schvalování prošel o pět hlasů. Vedle poslanců ANO ho podpořil klub SPD a jen tři sociální demokraté, někteří poslanci vládní ČSSD dokonce hlasovali proti němu. Poslanecký klub ANO má 78 členů, klub SPD 19 členů, což se třemi sociálními demokraty dává rovnou stovku hlasů. Zákon ve Sněmovně při schvalování odmítli podpořit poslanci KSČM. Vadilo jim, že prošel návrh, který ruší požadavek na přímé osvětlení a větrání u obytných místností.
Senátorka Hubáčková řekla ČTK, že podle toho, jak jedná s jednotlivými senátory, soudí, že převážná část bude pro zamítnutí. Nejvýznamnějším argumentem pro zamítavý postoj ústavně právního výboru byl podle ní způsob projednávání předloh. Upozornila, že podle ní byl v rozporu s legislativními pravidly a nebylo možné se účastnit meziresortního připomínkového řízení. Dalším argumentem proti novému zákonu bylo vzdálení úřadů od občanů, protože nové uspořádání bude založeno na krajských městech. Hubáčková poznamenala, že o detašovaných pracovištích se v zákoně nehovoří.
Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) ale již dříve řekla, že se bude snažit vyjednat se starosty, aby úředníci stavebních úřadů zůstali tam, kde jsou nyní.
Předseda hospodářského výboru Vladislav Vilímec (ODS) řekl již v pondělí ČTK, že zákon se nedá upravit a že u žádného ze senátorských klubů nevnímá podporu tohoto zákona.
Nový stavební zákon se připravuje několik let. Vláda si od něj slibuje rychlejší stavební řízení. Sněmovnou prošel v té podobě, která počítá s přesunem stavební správy pod Nejvyšší stavební úřad s krajskými stavebními úřady a jejich územními pracovišti. Organizován by byl podobně jako třeba finanční správa. Úředníci by si podle dřívějšího vyjádření ministryně mohli vzájemně pomáhat na těch úřadech, kde by se sešlo víc záměrů. Na stavebních úřadech budou muset například pracovat minimálně čtyři lidé. MMR uvádí, že nyní je 16 procent úřadů, kde pracuje jen jeden člověk. Může se pak stát, že kvůli jeho nemoci pracoviště nefunguje.
Se schválenou podobou stavebního zákona nesouhlasí například kraje. Schválenou podobu již dříve kritizovaly například ekologické organizace nebo Česká komora architektů. Za krok správným směrem zákon naopak označila Asociace developerů nebo Hospodářská komora.