Architekti: Stavební zákon se stal politickým a předvolebním tématem
Vložil ČTK
02.07.2021 08:15
Praha - Nový stavební zákon se podle České komory architektů (ČKA) bohužel stal hlavně politickým a předvolebním tématem. Měl by být výsledkem širší shody politiků, podobně jako třeba penzijní reforma, sdělila dnes komora ČTK. Senát dnes vrátil zákon k projednání do Sněmovny, k jeho schválení bude potřeba 101 hlasů. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako předkladatel si od něj slibuje zásadní zjednodušení a zrychlení stavebního řízení, norma má však řadu kritiků.
"Česká komora architektů přijetí nové právní normy dlouhodobě požadovala a podporovala. Výsledek více než dvouleté práce řady odborníků však, zdá se, může skončit v koši. Komora podporovala možnost senátních oprav návrhu stavebního zákona přijatého 26. května Poslaneckou sněmovnou. Bohužel se proces rekodifikace stavebního práva stal tématem ryze politickým a předvolebním. Nezbývá než respektovat tento výsledek," uvedl předseda ČKA Jan Kasl.
Senát podle něj mohl doplnit některé nepřijaté pozměňovací návrhy ze Sněmovny, které se týkaly postavení samosprávy v procesu povolování a vrátit jim plnou kompetenci v pořizování územních plánů. "Pokračování současného stavu je nejméně dobrým řešením. Uměle vytvářená hesla o stavění bytů bez oken či novém 'megaúřadu', který bude z Ostravy rozhodovat o rodinném domě v obci na Karlovarsku, se bohužel otiskla do myslí veřejnosti i politiků. Hnutí ANO zdá se selže i v přijetí zásadní legislativní úpravy, která by v postcovidové době mohla rozhýbat českou ekonomiku," uvedl dále Kasl.
Senát návrh nového stavebního zákona jednomyslně zamítl. Senátorům na něm vadil hlavně přesun stavebních úřadů pod stát a centralizace stavební správy pod Nejvyšším stavebním úřadem, která může usnadnit povolování velkých projektů. Senátoři se zároveň obávali, že v případě schválení změny se zpomalí stavební řízení. Zamítnout zákon doporučily tři senátní výbory a stálá komise pro rozvoj venkova. Senát dnes zamítl i změnový zákon, který má upravit šest desítek souvisejících norem.
Nový stavební zákon se připravuje několik let. Vláda si od něj slibuje hlavně rychlejší stavební řízení. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) již dříve uvedla, že bude hledat podporu ve Sněmovně i u poslanců KSČM, kteří při předchozím schvalování zákon nepodpořili.
Vznik Nejvyššího stavebního úřadu s krajskými stavebními úřady a jejich územními pracovišti se do zákona dostal ve Sněmovně, původní vládní návrh s tím nepočítal. Změna by znamenala, že stavební úřady už by nespadaly pod obce. To už ve Sněmovně kritizovala opozice, senátoři to označovali za demontáž spojeného modelu veřejné správy.