HK vyzývá k zřízení odborné sněmovní skupiny ke stavebnímu zákonu
Vložil ČTK
25.08.2020 07:40
Praha - Hospodářská komora (HK) vyzývá vládu i opozici, aby ve Sněmovně zřídily skupinu, která se bude zabývat novým stavebním zákonem. S řadou ustanovení sice nesouhlasí, přesto chce, aby jednotlivé strany našly kompromis, který umožní zrychlit a zkvalitnit stavební řízení v zemi. HK to dnes ČTK sdělila ve své zprávě. Komora původně pomáhala s přípravou zákona ministerstvu pro místní rozvoj (MMR), v červnu ho však podrobila kritice. Zákon dnes schválila vláda.
"Nynější varianta má mnoho výrazných změn, kvůli kterým by lidé a firmy museli další roky strpět pomalé povolání staveb. Pokud se ale politici nebudou snažit najít řešení, pak hrozí, že současný žalostný stav bude po další roky přetrvávat," uvedl prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý. Komora je podle něj připravena poskytnout pro případnou odbornou skupinu ve Sněmovně své odborné kapacity.
Podle HK nový stavební zákon nezavádí účinně vymahatelné lhůty, dokonce je zdvojnásobuje. Připomíná, že oproti verzi návrhu zákona z konce loňského roku MMR upustilo od záměru řešit povolování staveb na úrovni krajů. "Místo toho ustoupilo obcím, a tak mimo jiné zůstane zachována odborníky kritizovaná systémová podjatost úřadů, což je jen jeden z řady odklonů, kvůli kterým lze nový stavební zákon, který měl vyřešit jeden z největších problémů v zemi se zdlouhavým povolováním staveb, lze považovat jen za pouhou další novelu," uvedla dále komora.
Mezi další problémy nového zákona podle ní patří i to, že nezlepšuje situaci v přípravě územně plánovací dokumentace. "V zákoně totiž zcela chybí původní klíčový požadavek na stanovení veřejného zájmu, proces územního plánování zůstává zachován v současné přežité podobě. A to přesto, že jen tato kapitola narostla o desítky nových prázdných paragrafů oproti současnému stavu," doplnila předsedkyně Sekce územního a regionálního rozvoje HK Hana Landová.
Podle Hospodářské komory by stavební zákon měl být srozumitelným, jasným a čitelným návodem pro stavebníky, kteří v něm mají zjistit, kde mohou umístit určitý druh stavby a jaké požadavky má stavba splňovat, aby byla povolena. Dále má zákon stanovit lhůtu, ve které stavebník dostane rozhodnutí o své žádosti, a také jasné a transparentní sankce za to, když jedná nezákonně. V neposlední řadě má přinést jasnou informaci o tom, kdo o jeho žádosti bude rozhodovat a kdy rozhodne.
Hlavními principy jsou podle dřívějšího vyjádření ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) jedno řízení před jedním stavebním úřadem, integrace dotčených orgánů do stavebních úřadů, pevně dané lhůty, opatření proti nečinnosti nebo apelační princip, kdy nadřízený úřad už nebude vracet věc zpět k novému projednání. MMR plánuje, že zákon bude platit od jara příštího roku. Účinnost by měla nabíhat postupně do poloviny roku 2023. MMR si od nové normy mimo jiné slibuje u větších projektů zkrácení průměrné délky povolování z 5,4 roku na jeden rok.
Opoziční strany dnes vyzvaly premiéra Andreje Babiše (ANO), aby stavební zákon z dnešního jednání vlády stáhl. Považují ho za nepřipravený a nekoncepční, řízení podle nich neurychlí.
Oslovené subjekty, kterých se zákon dotýká, se v hodnocení nové normy rozcházejí. Některé jsou přes drobné výhrady spokojeny. Jiným se naopak nelíbí například redukce stavebních úřadů či přílišný rozsah zákona, poukazují i na podle nich nedostatečnou památkovou ochranu.
Podle analytiků, které ČTK oslovila, nový stavební zákon sice není ideální, ale řízení urychlí. Velký přínos je podle nich v digitalizaci, důležitá bude odbornost úředníků na stavebních úřadech i jejich dostatečná kapacita. Podle některých budou mít někteří účastníci řízení stále až příliš silné slovo.