Vysočina se bude opět zabývat prodejem bývalé léčebny

Publisher
ČTK
20.03.2019 08:05
Czech Republic

Jihlava


Jihlava - Kraj Vysočina se bude znovu zabývat loňským prodejem bývalé léčebny Buchtův kopec na Žďársku. Podle ministerstva vnitra při něm kraj porušil zákon a měl by zjednat nápravu. Ředitel krajského úřadu Zdeněk Kadlec dnes krajským zastupitelům řekl, že v tuto chvíli je možná cesta sporu, druhou možností je vyhovět požadavku ministerstva. Kupní smlouva už byla uzavřená a vybraná firma Bantiko podle údajů kraje cenu splácí. Podle Kadlece by další postup měla projednat krajská rada, následně by mělo rozhodnout zastupitelstvo.


Bývalou léčebnu se kraji dlouho nedařilo prodat, loni v září se o ni začali přetahovat dva zájemci. O prodeji za 30,5 milionu korun brněnské firmě Bantiko rozhodlo krajské zastupitelstvo 6. listopadu, nakonec vybíralo z pěti nabídek. Neúspěšný uchazeč podal na postup kraje stížnost. Od vybrané firmy už kraj podle Kadlece dostal asi deset milionů Kč. "Splátkový kalendář je plněn," řekl na dotaz novinářů. Celou částku má Bantiko splatit do konce roku.

Spor se zřejmě týká způsobu zveřejnění nabídky. Zastupitelům kraj o záležitosti poslal informace, v programu dnešního jednání ale tento bod nebyl. Podle Kadlece na to kraj měl jen asi týden času, ministerstvo chtělo vyjádření do 18. března.

Jaromír Kalina, krajský zastupitel za opoziční KDU-ČSL, se zeptal, jestli kraj neuvažuje o vyžádání nezávislého právního názoru. Lidovci loni způsob prodeje areálu kritizovali.

"Pokud bychom chtěli jít cestou sporu a rada kraje by se k takovému názoru klonila, tak potom by možná bylo vhodné, aby byl ještě nějaký nezávislý posudek," odpověděl Kadlec.

Kraj by také mohl prohlásit usnesení za neplatné a pokusit se dohodnout odstoupení od kupní smlouvy, doplnil Kadlec na dotaz novinářů. Zároveň upozornil na ujednání, podle něhož se v případě zpochybnění platnosti této smlouvy obě strany zavazují udělat všechno pro to, aby se prodej zopakoval obdobně.

Areál s pavilony a 19 hektary pozemků nemohl kraj prodat asi pět let, jeho cenu ve výběrových řízeních postupně snížil z 50 na 18 milionů Kč. Poté, co se o něj začaly přetahovat dvě firmy, zastupitelé v říjnu rozhodli, že se mohou hlásit i další zájemci. Listopadové zastupitelstvo tak projednávalo nabídky v rozpětí od 25 do 38 milionů Kč. Dva zájemci složili peníze na účet kraje, Bantiko pět milionů Kč a Investate Gama celých 25 milionů, jež za sanatorium nabídla.
0 comments
add comment

Related articles