Kraj Vysočina prodá bývalé sanatorium Buchtův kopec

Publisher
ČTK
07.02.2018 09:05
Czech Republic

JihlavaJihlava - Zastupitelé Vysočiny dnes schválili prodej bývalého sanatoria Buchtův kopec na Žďársku za 18,15 milionu korun. Kupcem je podle údajů na webu kraje firma B.R.A. Technology sídlící v Praze, která se o rozsáhlý areál zajímala jediná. Kraji sdělila, že ho chce využít pro rehabilitační zdravotnický provoz a že potřebné stavební úpravy udělá do tří až pěti let. Zastupitelům to řekl vedoucí majetkového odboru kraje Petr Kolář s dovětkem, že uskutečnění tohoto záměru kraj vymáhat nemůže.


Kraj se nemovitosti snažil prodat už asi pět let. Z původně požadovaných 50,3 milionu korun postupně slevoval. Minimální cena pro poslední kolo prodeje byla loni v prosinci stanovena na 18 milionů Kč. Způsob dalšího využití bývalého sanatoria kraj mezi podmínky prodeje nezařadil. Zájemce podle Koláře ale musel složit jistinu 300.000 korun, která mu propadne, pokud koupi neuskuteční.

Součástí bývalého sanatoria s několika pavilony ležícího v CHKO Žďárské vrchy je asi 19 hektarů pozemků, zčásti zalesněných. Hejtman Jiří Běhounek (za ČSSD) uvedl, že prodej po jednotlivých budovách nebo pozemcích vedení kraje odmítlo. "Protože co s tím zbytkem, to by nikdo nechtěl," řekl.

Zastupitel za opoziční KSČM Milan Plodík se zajímal o to, jaké využití bývalého sanatoria poblíž obce Daňkovice a městyse Sněžné umožňuje územní plán. "Občané v okolí mají samozřejmě obavy," řekl. Podle Koláře je území vyhrazeno pro zdravotnické a sociální služby. "Samozřejmě změna územního plánu je v pravomoci příslušných obcí," řekl.

Sanatorium na Buchtově kopci s nadmořskou výškou 720 metrů bylo dokončeno v roce 1947, nejdřív sloužilo k léčbě tuberkulózy. Naposled tam byla léčebna dlouhodobě nemocných, provozovala ji krajská nemocnice v Novém Městě na Moravě. Podle dřívějších údajů kraje byla léčebna ztrátová, uzavřena byla koncem roku 2011. Péče o prázdný areál stojí ročně kolem 1,1 milionu Kč.
0 comments
add comment

Related articles