Tento rozpor vyvrcholil aktem vyhodnocení obchodní soutěže na výběr projektanta rekonstrukce vily. Lukrativní stavební zakázka byla pro řadu firem a politiků příliš lákavá. Objektivní vyhodnocení tendru ustoupilo do pozadí a karty začala rozdávat stavební lobby. Kolotoč milionů se v jednu chvíli roztočil až k závratnému číslu 200 za generální rekonstrukci vily. Následné soudní spory zkomplikovaly hladký průběh rekonstrukce a mnohdy byly účelově zneužívány proti jejich aktérům.
Tým architektů Sapák-Škrabal-Grym se stal úhlavním nepřítelem chobotnice, jejíž chapadla, jak se v průběhu sporu ukázalo, sahají snad na všechna místa státní správy. V současnosti začíná na veřejnosti převládat dojem, že je kauza rekonstrukce vily Tugendhat vyřešena. Tajemná konference pro zvané, která se uskutečnila v červnu tohoto roku, "posvětila" nezákonně zadaný projekt na rekonstrukci vily. Město se pokusilo vyřešit dlouholetou kauzu oklikou, avšak její podstatu nevyřešilo. Spor není u konce. Na jedné straně stojí námi placené úřednictvo, které učinilo evidentně protizákonný krok, na straně druhé trojice architektů, která se snaží domoci svých práv. O historii kauzy a její možné budoucnosti jsme hovořili s architektem Janem Sapákem.
V.S
http://www.archiweb.cz/news.php?action=show&type=1&id=7958
rad o ni mluvi, rad o ni rozhoduje. Chtel bych mit jeho sebeduveru - ja totiz porad nevim, proc vlastne vily Stiassni, Tugendhat a spol. nebyly vraceny puvodnim majitelum (resp. jejich potomkum). Prijde mi absurdni a do budoucna varovne, ze cloveku muzou vzit barak jen proto, ze je to "narodni kulturni pamatka" ci co.