Praha - Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) se v lednu počtvrté pokusí prodat v elektronické aukci středočeský zámek Štiřín. Vyvolávací cenu proti předchozímu pokusu z minulého týdne snížil o dalších 225 milionů korun na 1,445 miliardy korun. ÚZSVM o tom dnes informoval v tiskové zprávě. Do předchozích dražeb zámku se nikdo nepřihlásil. Pokud by aukce uspěla, byl by to největší prodej nemovitosti v historii majetkového úřadu.
Při prvním pokusu o prodej zámku v září stanovil ÚZSVM cenu 3,3 miliardy korun, v říjnu při druhém pokusu byla vyvolávací cena 2,5 miliardy korun. V aukci z minulého týdne majetkový úřad nabízel nemovitost za 1,7 miliardy korun, když proti předchozím dvěma pokusům vyjmul z aukce část pozemků. Reagoval tak na rozhodnutí středočeského krajského úřadu, podle kterého tyto pozemky, tvořící například část golfového hřiště a břeh rybníka, jsou určené k plnění funkcí lesů. "Minimální cena v tomto kole výběrového řízení odpovídá znaleckému posudku," uvedl ÚZSVM ke stanovení současné vyvolávací ceny.
Aukce začne 22. ledna v poledne a potrvá 24 hodin. Minimální příhoz stanovil ÚZSVM na 50.000 korun. Zájemci o účast v dražbě musí nejpozději den před jejím zahájením složit kauci 20 milionů korun. ÚZSVM nabízí možným kupcům prohlídky zámku, a to buď 7. ledna, nebo 13. ledna.
Zámek Štiřín vzdálený zhruba 25 kilometrů od Prahy dříve sloužil jako hotel s restaurací, wellness centrem a golfovým hřištěm. Původně Štiřín spravovalo ministerstvo zahraničí, které ale oznámilo, že areál nepotřebuje a loni v červnu ho převedlo na majetkový úřad. V době převodu už byl podle úřadu areál uzavřen. Letos úřad oznámil, že o zámek neprojevila zájem žádná jiná státní instituce, a proto zahájí prodej soukromým zájemcům.
Štiřínský zámek byl postaven v polovině 18. století. Dnešní podobu získal kolem roku 1900 po úpravách podle projektu architekta Jiřího Stibrala. V majetku státu se štiřínský zámek ocitl po druhé světové válce jako konfiskát, předtím ho desítky let vlastnila rodina Ringhofferova. Po válce jej krátce využívali také skauti. V letech 1985 až 1993 byly v zámku provedeny úpravy, aby se mohl využívat jako hotel.
Zámek Štiřín není jedinou nemovitostí, kterou se majetkovému úřadu v poslední době nedaří prodat. Pražský palác Broadway se úřad neúspěšně pokoušel prodat doposud sedmkrát, naposledy neuspěl v září s vyvolávací cenou 891 milionů korun. V listopadu skončil neúspěšně pokus o prodej pražského zámku Veleslavín za 580 milionů korun. V minulosti se ÚZSVM nepodařilo prodat v dražbě ani třeba pražskou Invalidovnu, kterou poté převzal Národní památkový ústav.