Jak na úspory v bydlení? Inteligentní elektroinstalací Hager!

Publisher
Tisková zpráva
30.10.2018 18:00
Moderní bydlení se už zdaleka netočí jen kolem kamen, která dávala celé rodině jídlo, teplou vodu a především teplo. Už vůbec nemluvíme o době, kdy se celá tlupa tlačila kolem jednoho ohně. Dnešní požadavky na bydlení jsou mnohem náročnější, což je znát i na tom, kolik technologií doma každý z nás má. Dnes nám nejde jen o to přečkat zimu, ale i o určitý komfort, z dnešního pohledu spíše minimální standard. K tomu celá řada různých výrobců nabízí mnohá řešení a předhánějí se ve vršení dalších a dalších funkcí. Pravdou je, že drtivá většina těchto možností je vám pak ve finále k ničemu a jen mizivé procento uživatelů má potřebu si se svými technologiemi stále hrát a ladit jejich nastavení.

A to jsme u celého problému, tedy základní filozofie. Co vlastně jako majitel nemovitosti od těchto technologií požaduji? Co mi mají přinést? Jak moc se chci účastnit samotných procesů v domě a neustále do nich zasahovat?  Od těchto otázek se pak odvíjí návrh samotných systémů, použitých technologií a vůbec celkového pojetí domu.

Řekněme, že naším vysněným cílem bude dům zcela nezávislý na cizích sítích, ať se plynu, elektřiny nebo vody z městského řádu týká. Když pomineme pasivní technologie, jako jsou třeba kvalitní zateplení, okna a dveře, budeme se zabývat především těmi aktivními. Mezi ty základní bude patřit vytápění domu, svícení, vaření, ohřev užitkové vody, větrání a stínění. Tedy musíme nalézt optimální rovnováhu mezi ziskem energií a jejich spotřebou. Navíc se musíme zajistit, abychom měli k dispozici dostatek energie tehdy, kdy ji potřebujeme. 

Nebudeme se nyní zabývat jednotlivými technologiemi podrobně, ale spíš jejich integrací do jednotného systému řízení domu. Tím, že nebudeme samostatně řešit jednotlivé části zvlášť a zvolíme jedno zastřešující řešení, můžeme dosáhnout zajímavých úspor již ve fázi pořizování tohoto jednotného systému řízení. Centrální řízení vychází zpravidla levněji a k ovládání domu stačí pouze jedna aplikace. Těžko lze označit za uživatelsky přívětivé ty domy, kdy si majitel pořídí od každého dodavatele jiný řídicí systém a pak přepíná třeba až mezi osmi různými aplikacemi. Přesto i takové domy lze najít a není jich málo. Pokud se nechcete utopit v moři dálkových ovladačů a ovládacích panelů, pouvažujte o jednotném systému k řízení domu, založeném nejlépe na celosvětově uznávané platformě KNX - tuto platformu používá ve svých inteligentních systémech např. Hager. Systém KNX má tu výhodu, že jde o celosvětový formát (normu), do něhož je zapojeno mnoho set výrobců. Snadno dokážete nahradit jednotlivé produkty mezi sebou, pokud např. hledáte jiné funkce, které váš nynější dodavatel nenabízí, nebo v případě, že by některý z nich náhodou přestal na trh dodávat. V dnešní době se navíc už vyrábí například žaluzie přímo se zabudovanou integrovanou sběrnicí KNX, stejně tak pohony na vrata nebo plynové či jiné kotle, případně klimatizační jednotky. I u výrobků, kde KNX sběrnice není jejich automatickou součástí, existují různá rozhraní, jak i tyto spotřebiče do systémů na bázi KNX zapojit.

Stěží najdeme v dnešní době argument pro pořízení inteligentní elektroinstalace od výrobce, který nepoužívá žádný celosvětově uznávaný standard, ale vyvíjí vlastní - a bohužel zcela autarktní - systém řízení. Pokud přesto nejsou všechny zmiňované argumenty vaší prioritou, můžete využít samozřejmě i jiných systémů, které bývají často i jednodušší a levnější na pořízení, nicméně jejich hlavní nevýhodou bývá jistá omezenost produktů a závislost na jednom konkrétním výrobci. Tím, že se jedná o vlastní systémy jediného výrobce, pak jeho odchod z trhu, změna zaměření nebo použité technologie může znamenat i nemálo problémů pro váš dům v budoucnu.

Úspory energií ve vašem domě

Sjednocením řízení máte pod kontrolou všechny procesy v domě a můžete tak velmi výhodně propojit jednotlivé funkce tak, aby byl výsledek co nejlepší. Například meteostanice předá informaci o poloze slunce a jeho svitu a systém stáhne žaluzie na osvícené straně tak, aby do místnosti proudilo co nejvíce světla, ale zároveň aby se místnost zbytečně nepřehřívala. Obzvlášť během letošního horkého léta se bylo možné tímto jednoduchým způsobem ušetřit nemálo prostředků nutných k dochlazování domu.

Propojením se vzduchotechnikou či topením dokážete systémovou instalací nastavit požadovanou teplotu jen tehdy, když to opravdu potřebujete. Tedy netopit či neklimatizovat zbytečně v době, kdy je dům prázdný a všichni jeho obyvatelé jsou v práci nebo ve škole, případně několik dní na dovolené. Obzvláště zajímavé je propojení např. s okenními kontakty, kdy otevřené okno znamená stop pro topení i chlazení, abyste zbytečně nepouštěli své peníze ven oknem. Pokud jsou v domě instalovaná čidla kvality vzduchu, systém se sám postará o výměnu vzduchu přes rekuperační jednotky a tím o kvalitnější a zdravější dýchání, menší únavu a kvalitnější spánek.

Samostatnou kapitolou v úsporách je řízení osvětlení - rozhodující je nejen správný výběr světelných zdrojů, ale také jejich efektivní řízení. Zde se nebavíme pouze o úsporách za jejich provoz, ale i o zdraví. Dnes už nikoho nepřekvapí, že můžete měnit jak intenzitu světla, tak jeho barevnou teplotu. Jak domovní svícení, tak osvětlení v kanceláři, může svojí intenzitou nejen vhodně doplňovat přirozené denní světlo, například v místech dále od oken, ale také přirozeně kopírovat barevnou teplotu podle denní doby. Tedy během dne se intenzita mění podle potřeby v konkrétním místě kanceláře nebo místnosti domu a zároveň s tím se mění i teplota světla.  Ta pohybuje během dne okolo 5000-5500 K a večer přechází plynule do noční barvy okolo 3200-3500 K, což je teplota odpovídající příjemnému světlu žárovky. To přirozeně navazuje na "teplo" jeskynního ohně. Tedy přesně podle našich zažitých a přirozených biorytmů, což má velmi příznivý vliv jak na naše pracovní výsledky, pokud toto využíváme v kancelářských prostorách, tak na celkovou psychickou pohodu. Můžeme tím také minimalizovat problémy spojenými se špatným spánkem způsobeným tzv. "modrým světlem", o jehož škodlivosti se v posledních letech velmi silně mluví.

Malým, ale velmi účinným pomocníkem pro klid naší duše i naší peněženky je funkce automatického vypnutí všech zapomenutých rozsvícených světel nebo vybraných zásuvek při odchodu z domu, k čemuž stačí jen delší nepřítomnost pohybu v místnostech, nebo povel od zapnutého alarmu, který aktivujete při odchodu. Asi netřeba zdůrazňovat, jakou výhodou je pak samotné propojení jednotlivých technologií, kdy můžete stejným způsobem přepnout topení do stavu udržování minimální teploty, vypnout klimatizaci či větrání a podobně. Nezřídka se třeba vypíná plyn do krbu, odpojí zásuvky s přístroji ve stand-by režimech a podobně. Vypnete vodotrysk v jezírku, přívod vody do domu a vše co by během vaší nepřítomnosti mohlo zbytečně zvedat spotřebu energií nebo v případě poruchy způsobit nějaké škody.

Topení je možné řídit i po jednotlivých okruzích (např. podlahové vytápění) nebo jednotlivých radiátorech. Lze tedy řídit teploty v jednotlivých místnostech zvlášť, přesně podle jejich využití. A o jak bezdrátově, tak po sběrnici. Totéž platí pro topné kabely nebo jiná topná média. Proč třeba vytápět studentský pokoj na komfortních 22°C po celou dobu, kdy je náš student přes týden na koleji a přijíždí až v pátek navečer. Zde bude stačit udržování teploty třeba na 19°C s tím, že před  jeho příjezdem, až po nedělní odjezd, bude jeho pokoj připraven (vytopen) na 22°C.

Když sečtete všechny drobné úspory a vhodně zkombinujete instalované technologie, zjistíte, že například propojením FVE s akumulátorem, spolu se solárními panely a analýzou chování obyvatel domu, můžete dojít k závěru, že pár drobnými úpravami chování a přizpůsobení se podmínkám bude váš dům energeticky velmi málo závislý na externích dodavatelích energií. Namísto hlavního jističe před elektroměrem s dnes běžnou hodnotou 25A/3F vám stačí jen 10 (16A)/3F. To může být v závislosti na distributorovi a sazbě třeba 40% úspora za platbu jističe (nikoliv za celou fakturaci, ale za jednu ze tří složek celkové ceny energie).

Navíc díky měření spotřeby domu v jednotlivých okruzích můžete získat zajímavé informace o chování rodiny a především o tom, co ve vašich fakturách dělá největší podíl z fakturované částky. Můžete tak opět efektivně reagovat na zjištěné skutečnosti při hledání dalších úspor, což bude opět další krok k vaší nezávislosti na vnějším světě. Na pomyslném vrcholu ledovce si můžeme představit domy, které již v ČR máme, a které vůbec nedisponují přípojkami energií. Jsou naprosto energeticky soběstačné, všechny energie získávají ze slunce, větru a v extrémních případech z externího generátoru, poháněného naftou.

Z výše uvedeného nám vyplývá, že moderním řízením procesů jednotlivých technologií v domě nám může přinášet, a v případě správného návrhu i přináší, nemalé úspory na platbách za vlastní provoz domu. Navíc v závislosti na použitých technologiích nepůjde jen o finanční efekt, ale i o zdravotní přínos pro celou rodinu, jak jsme si ukázali například na kvalitě vzduchu, stálé teplotě nebo správném osvětlení domu.

www.hager.cz
0 comments
add comment

Related articles