Ekologické vzdělávací centrum Natura park Pardubice

Lokalita: Pardubice
Architekt: Tomáš Med, Jaroslav Krupa a Filip Klozar
Projektant: PK projekt s.r.o.
Realizace: 2015


1. října 2015 bylo v Pardubicích otevřeno nové centrum ekologického vzdělávaní pod názvem Natura park. Celý areál se nachází na břehu řeky Chrudimky, v krásném a klidném přírodním prostředí, přesto v blízkosti centra města . Projekt také zapadá do širšího urbanistického projektu Odboru hlavního architekta s názvem Náhrdelník Chrudimky, který si klade za cíl oživit nábřeží řeky ve městě.   Interaktivní expozice zaměřená na představení systému chráněných území NATURA 2000 prochází jak interiérem návštěvnického centra, tak exteriérovou částí areálu.
Budova návštěvnického centra je navržená jako dřevostavba s netradičním tvarem, má jedno podzemní a dvě nadzemní podlaží. Podzemní podlaží je z monolitického betonu, dvě nadzemní podlaží jsou postavena z velkoformátových desek, vyráběných z křížem vrstveného masivního dřeva. Fasády jsou řešeny jako dvouplášťové s provětrávanou mezerou s masivní vrstvou tepelné izolace z celulózy.  Pohledová vrstva fasády je z vláknocementových fasádních desek Cembrit Cembonit v cihlově červené a šedé barvě, které jsou montovány na dřevěném roštu pomocí vrutů v barvě desek. Vláknocementové desky na fasádě jsou kombinovány s přírodním dřevem na podhledech.

Fasádní desky Cembrit jsme zvolili pro jejich estetické a funkční vlastnosti. U estetických parametrů nám pro tento projekt vyhovoval jejich přirozený charakter vyznačující se živostí  nerovnoměrné barevnosti. Z funkčních vlastností oceňujeme jistou "bezúdržbovost" a trvanlivost.", říkají architekti.

Stavba má ozeleněné střechy, které architekti zvolili s vědomím všech jejich pozitivních vlivů na své okolí.



Do prvního podlaží stavby se vstupuje přímo z cyklostezky, která vede po protipovodňové hrázi řeky Chrudimky. Ve vstupní hale se nachází infocentrum, ostatní části centra budou využívány pro vzdělávací programy, přednášky a semináře.  V interiéru stavby na stěnách převažuje pohledové smrkové dřevo nosné konstrukce.

Jako inspiraci pro architektonický koncept domu využili architekti koruny okolních vzrostlých stromů s pavučinami lesknoucími se ve slunci. Dům navrhli jako pavučinu v korunách stromů.

Netradiční tvar stavby reflektuje trojúhelníkovitý tvar pozemku i vzrostlé stromy, které na něm rostou. Architekti Tomáš Med, Jaroslav Krupa a Filip Klozar se snažili stavbu maximálně začlenit do krásného prostředí  u řeky.

Výsledkem je přirozeně působící stavba, která umožňuje nadstandardní využití místa a dokonalé hlukové a organizační oddělení paralelně probíhajících aktivit.



Fasádní desky Cembrit Cembonit

Cembrit Cembonit je pevná fasádní deska s autentickým přírodním vzhledem, který je zdůrazněn lehkými variacemi odstínu v ploše desky,  které vytváří na fasádě různé světelné odlesky a ještě více se tak blíží čistě přírodnímu materiálu. Během života se tyto drobné nuance vyvíjejí podle toho, jak povrch přirozeně stárne. Výrobní proces do hmoty probarvených desek zajišťuje unikátní  povrchovou úpravu, která je činí odolnými proti vnější vlhkosti a nečistotám. Složení desky je zárukou dlouhověké a trvanlivé fasády.
Fasádní desky Cembonit jsou k dispozici v 11 jemných barevných odstínech. Určeny jsou pro finální vrstvu provětrávaných fasád, obklady říms, sloupů, podhledů atd. Jejich použití není omezeno pouze na exteriéry, ale výborné mechanické vlastnosti se uplatní i v interiéru.

Vláknocement - Přírodní suroviny
Fasádní desky Cembrit jsou vyráběny výhradně z přírodních surovin šetrných k životnímu prostředí. Mezi základní suroviny pro výrobu vláknocementu patří cement, minerální plniva, celulóza a netoxická organická vlákna a samozřejmě malé množství vody. Díky použití čistě přírodních materiálů jsou desky plně recyklovatelné a v souladu s trendem udržitelného rozvoje.
0 comments
add comment

Related articles