Národní galerie v Praze, Zlatý řez a Velvyslanectví Dánského království vás ve čtvrtek 15. ledna 2015 od 18.30 hodin srdečně zvou na přednášku
Louis Becker: Lidé, prostor a denní světlo
představující hlavní principy práce architektonické kanceláře Henning Larsen Architects, laureáta Ceny Miese van der Rohe 2013.
Moderuje Jana Tichá, kurátorka výstavy a teoretička architektury. Kde: Korzo Veletržního paláce, vstupné: zdarma, bez rezervace. Přednáška bude tlumočena. Před prezentací vás srdečně zveme na komentovanou prohlídku výstavy Evropské ceny za současnou architekturu – Ceny Miese van der Rohe s Janou Tichou. Prohlídka začíná v 16.30 hodin. Kde: 1. patro Veletržního paláce, cena základní 80 Kč / snížená 50 Kč (v ceně je zahrnuto vstupné i poplatek za odborný výklad). Bez rezervace.
Louis Becker je jedním z partnerů a rovněž umělecký ředitel kanceláře Henning Larsen Architects. Vyučuje také na Aalborg University - na katedře architektury a designu. Během své kariéry se stal hybnou silou celé řady dánských i mezinárodních projektů. V roce 2011 byl jeho přínos architektuře a mezinárodní úspěchy oceněny medailí udílenou Královskou dánskou akademií krásných umění.
Lidé, prostor a denní světlo. Lidský rozměr a základy architektury. V rámci přednášky představí Louis Becker hlavní principy práce Henning Larsen Architects a jejich aktuální oceněné projekty jako je například Moesgaard Museum, kampus Kolding, ústředí společnosti Siemens či koncertní síň a konferenční centrum Harpa v Reykjavíku.
Henning Larsen Architects jsou architektonickou a urbanistickou kanceláří s globálním působením a se skandinávským duchem. Svůj přístup definují takto: "Formujeme, zpytujeme a proměňujeme fyzické prostředí v každém měřítku – od městských prostorů a jednotlivých budov po interiéry a grafický design; vždy však máme na zřeteli náš základní cíl poskytnout uživateli novátorský, srozumitelný a udržitelný design. Náš přístup k navrhování přesahuje fyzický a vizuální dopad jednotlivých projektů: naším cílem jsou zajímavé, udržitelné budovy, které si uvědomují své okolí a mohou se tak stát cennou součástí života jednotlivců i celé společnosti, pro niž byly postaveny." Široké portfolio kanceláře Henning Larsen Architects zahrnuje významné kulturní instituce, univerzitní budovy, ústředí soukromých společností i urbanistické projekty. Od svého založení v roce 1959 dokončili Henning Larsen Architects projekty ve dvacítce různých zemích. Dnes spolupracují s 250 designéry v sedmi kancelářích po celém světe – v Kodani, Oslu, na Faerských ostrovech, v Mnichově, Istanbulu, Rijádu a Hongkongu.
Koncertní síň a konferenční centrum Harpa: Laureátem ceny Miese van der Rohe v roce 2013 se stala budova Koncertní síně a konferenčního centra Harpa v Reykjavíku, která je společným dílem mezinárodního týmu autorů: Peer Teglgaard Jeppesen, Osbjørn Jacobsen (Henning Larsen Architects), Sigurður Einarsson (Batteríið Architects) a Olafur Eliasson (Studio Olafur Eliasson). Harpa je součástí velkorysého plánu, jehož cílem je rozšíření a revitalizace východní části přístavu v Reykjavíku a zlepšení spojení mezi touto částí přístavu a centrem města. Budova je určená pro pořádání koncertů i konferencí, obsahuje celkem čtyři velké sály. Při pohledu z foyer tvoří konfigurace sálů “masiv”, který připomíná skalnaté pobřeží Islandu a kontrastuje s expresivní prosklenou fasádou z nespočetného množství skleněných plošek, která vznikla ve spolupráci se Studiem Olafura Eliassona. Klíčové prvky budovy jsou světlo a transparence. Krystalická budova vyrůstá na rozhraní pevniny a moře, zachycuje a odráží světlo – podporuje tak dialog mezi budovou, městem a okolní krajinou. Jednou z hlavních myšlenek návrhu bylo “odhmotnění” budovy jako statické entity tak, aby reagovala na barvy města, oceánu a oblohy, které ji obklopují.