PechaKucha Night Prague: Vol.1

20. února 2007 od 20.20 hod.

Publisher
Tisková zpráva
30.01.2007 00:15
Lectures

Kino Aero, Biskupcova 31, Praha 3
Rezervace vstupenek: www.kinoaero.cz (100 Kč plné vstupné, 70 Kč snížené vstupné)
Webové stránky projektu: www.pechakucha.cz

Pecha Kucha Nights Prague jsou živé prezentace architektů, grafiků, designérů, výtvarných umělců, fotografů, promotérů a teoretiků. V České republice se uskuteční vůbec poprvé 20. února 2007. PKNP se v roce 2007 budou konat pravidelně, a to celkem pětkrát.

Pecha Kucha [peča kuča] = japonský výraz pro označení zvuku vznikajícího při konverzaci.

"Jestliže obvyklou náplň vašeho pracovního dne představuje sledování či vytváření prezentací, potom tím posledním, co byste chtěli dělat ve svém volném čase, je sedět před projekčním plátnem a sledovat další prezentace. Tato pravda stoprocentně platí jen do okamžiku, než navštívíte Pecha Kucha Nights!"
Jean Snow, TIME Asia (17. 7. 2006)

Pecha Kucha Nights uvedli v život v roce 2003 v Tokiu architekti Astrid Klein a Mark Dytham, zakladatelé architektonického studia Klein Dytham architecture (www.klein-dytham.com). Záměrem bylo vytvořit prostor pro setkávání architektů, designérů a kreativních tvůrců z nejrůznějších oborů, prostor pro výměnu zkušeností a informací o novinkách v oboru a možnost představení jejich vlastní práce širší veřejnosti.

"Dejte do ruky architektovi mikrofon, a jste lapeni na hodiny", popisuje počátek hledání formy a svoje dosavadní zkušenosti s prezentacemi Mark Dytham. Aby byla vyloučena tato hrozba hledal formát, který by ji předem znemožnil.

Řešení představuje pevný systém PKN: každý mluvčí má k dispozici 20 obrázků, z nichž každý zůstává na projekčním plátně po dobu 20-ti sekund. Na jednoho mluvčího tedy připadá přesně 6 minut 40 sekund. Ani o vteřinu míň, ani víc. Během večera se průměrně představí 14 mluvčích.

Toto pravidlo udržuje večer precizní, výstižný a stručný. Uchovává mu rychlý spád a dává šanci více mluvčím představit svou práci v rámci jednoho večera jako i představit vedle sebe v rámci jednoho večera zástupce různých oborů.

Pecha Kucha Nights v Tokiu dobře uspokojily poptávku po živém fóru. Tento požadavek se zdá být globální: PKN se rozšiřují a dnes pravidelně probíhají ve 34 městech světa:Tokio, Berlín, Bern, Buenos Aires, Glasgow, Groningen, Londýn, Los Angeles, Rotterdam, San Francisko, Shanghai, Stockholm, Sydney, Vídeň a další (www.pecha-kucha.org)

Ohlasy těchto večerů jsou překvapující. Průměrná návštěvnost činí 450 - 500 diváků (číslo vychází z údajů, které máme k dispozici z Londýna, Berlína, Rotterdamu a Vídně). Pecha Kuchu uspořádanou při příležitosti slavnostního zakončení londýnského bienále architektury v divadle Sadler´s Wells (2006) shlédlo 1500 návštěvníků. Ve všech městech konání se PKN staly jednou z nejpopulárnějších platforem pro profesní neformální komunikaci.

Nyní je na řadě Praha!!!

Pecha Kucha Night Prague
20. února 2007 od 20.20 hod.
Kino Aero, Biskupcova 31, Praha 3
Rezervace vstupenek: www.kinoaero.cz (100 Kč plné vstupné, 70 Kč snížené vstupné)
Webové stránky projektu: www.pechakucha.cz

"Pecha Kucha Nights jsou perfektní příležitostí pro ty, kdo prahnou po informacích z oblasti kreativního průmyslu, zároveň ale neustále bojují s nedostatkem času je zdlouhavě vyhledávat."
Damian Baar, TIMES online (24. srpna 2005)

Během večera 20. 2. 2007 od 20.20 hod. se představí
Federico Díaz (www.e-area.cz), Adam Gebrian a Lukáš Brom (www.archit.cz), Jan Kaláb (www.onepoint.cz), Barbora Klímová (www.barboraklimova.net), Milan Malík a Daniel Špaček (www.mimo.cz), Kamil Mrva (www.mrva.net), Aleš Najbrt (www.najbrt.cz), Ivan Palacký (www.palacky.org), Svatopluk Sládeček (www.newwork.cz), Marcela Steinbachová (www.skupina.org, www.kruh.info), Petr Suske (www.ateliersea.com), Maxim Velčovský a Jakub Berdych (www.qubus.cz), Kateřina Vincourová (www.jirisvestka.com), Jaroslav Wertig (www.a69.cz).

V Praze večery Pecha Kucha Night hostí kino Aero (www.kinoaero.cz)
Speciální poděkování: Adam Gebrian, Pavel Kopecký, Rostislav Koryčánek, Aleš Najbrt, Ladislav Pflimpfl, Petr Volf
Grafický design PKNP: Petr Štěpán (Studio Najbrt)

Projekt podpořily:

BOOM TISK (www.boomtisk.cz)
Tiskárna BOOM TISK, spol. s r.o. patří již několik let mezi nejvýznamnější polygrafické podniky v ČR. Jako jedna z mála firem se soustředí na dodání komplexního řešení v oblasti archový ofsetový tisk. Nevyrábí pouze jednotlivé produkty širokého rozsahu (letáky, katalogy, brožury, výroční zprávy, plakáty do formátu B1), ale svým klientům poskytuje servis v oblasti předpřípravy (včetně grafického řešení), dokončujícího zpracování a řešení distribuce.

Nadační fond Arcus (www.cka.cc)
Nadační fond Arcus byl jako Nadace ARCUS zřízen Českou komorou architektů a jeho účelem je podpora vzniku, zpracování a šíření odborných informací a podpora obecně prospěšných aktivit z oblasti architektury a oborů příbuzných.

Nadace české architektury (www.nca.info)
NČA byla zřízena v roce 1997 Nadací Český fond umění (NČFU) oddělením její architektonické sekce. Posláním NČA je podpora a prezentace české architektury jako nedílné součásti současné kultury. Klade si za cíl zvyšovat obecný zájem veřejnosti o architekturu.

Hlavní mediální partner projektu pro rok 2007

Reflex a EX (www.reflex.cz)

Reflex je společenský týdeník, který na českém trhu již sedmnáct let pěstuje tradici kreativní žurnalistiky. Obrací se k inteligentním čtenářům všech generací a otevírá před nimi otázky životního stylu, ekologie, politiky, kultury, historie i vzdělávání. Názorově vyhraněná publicistika v něm boří hranice politické korektnosti, zejména pokud jde o přístup k měkkým drogám a sociálním minoritám. Při stylově čistém grafickém zpracování hrají významnou roli původní autorské fotografie, jejichž tvůrci náleží ke špičkám ve svém oboru. Redakce časopisu je centrem aktivit, jež překračují úzké hranice novinářské profese: Reflex sponzoruje prestižní Cenu Jindřicha Chalupeckého pro mladé výtvarníky, finančně podporuje nejlepšího herce festivalu DAMU Zlomvaz, vydává řadu DVD s nejvýraznějšími divadelními představeními posledního půlstoletí v České republice, pořádá tradiční soutěž pro pěstitele konopí Cannabis Cup. Ke každému vydání je přiložen kulturní průvodce Ex, který osobnostně zahrocenými tipy orientuje publikum v aktuálním dění. Redakce Reflexu jednou za půl roku připravuje časopis X (Reflex interview), jenž přináší v každém čísle desítku rozhovorů s výraznými osobnostmi a ve větším rozsahu, než bývá jinde zvykem. V neposlední řadě provází Reflex stejnojmenná knižní edice

Mediální partneři projektu v roce 2007

Era 21 (www.era21.cz)
Odborné renomé architektonického časopisu Era 21 je založeno na pečlivě propracovaných tematických číslech. Profilová témata otevírají i problémy, jež doposud zůstávaly v "oborovém nevědomí". Časopis se neomezuje jen na české a moravské teritorium, ale dlouhodobě a cíleně rozvíjí kontakty s mezinárodní architektonickou scénou. Aktivity časopisu se navíc vzájemně doplňují s knižní produkcí Vydavatelství ERA a s množstvím oborných doprovodných aktivit, jichž je časopis organizátorem (kritické diskusní Kulaté stoly Era 21), spolupořadatelem (Architektonické procházky) či mediálním partnerem.

RADIO 1 91,9 FM (www.radio1.cz)
...je první česká soukromá rozhlasová stanice, vysílající již od roku 1990. Radio 1 představuje významný kulturní fenomén, reaguje na nové trendy a mapuje široké spektrum současné hudby včetně jejích okrajových žánrů. Vedle hudebního vysílání nabízí informační servisy ze všech oblastí kultury.

Kontakt Pecha Kucha Nights Prague
Jana Kostelecká, +420 736 533 232, jakost@gmail.com, www.pechakucha.cz

Anotace mluvčích

Federico Díaz
Visuální aktivista, který se již v průběhu studia zajímal o možnosti nových přístupů k umělecké tvorbě, o zapojení softwaru, zvuku, světla, pohybu a elektronických technologií do umění. Věnuje se interaktivním instalacím, při kterých do umění zapojuje diváka jako aktivního účastníka uměleckého procesu. Je autorem interaktivních projektů Dehybernation, Generatrix, Mnemeg, a Sembion- binary sperm z roku 2004. Poslední samostatná výstava Sembion proběhla v ICA / London v roce 2005 a projekt Sakura na mezinárodním festivalu elektronických umění Ars Elektronika v Linzi.V roce 2006 realizoval architektonický projekt Fuel pro společnost Vodafone. V roce 1994 založil svůj tým programátorů, architektů a designerů s názvem E-Area, který realizuje jejich projekty.
www.e-area.cz

Adam Gebrian
Absolvent FA TU v Liberci (2006), kde během studia působil i jako asistent. Pracoval v Rotterdamu (Maxwan), Paříži (Perrault) a Praze (A69), momentálně působí v Londýně. Roku 2005 sepsal a vydal sborník přednášek o architektuře (29+3). Od roku 2001 se podílí na projektu internetového magazínu archit.cz, o kterém promluví společně s kolegou Lukášem Bromem. Je držitelem Fulbrightova stipendia pro školní rok 2007/08 a členem redakční rady časopisu ERA 21.
www.archit.cz

Jan Kaláb
Tvůrce graffiti a streetartu v Praze. Jeho práce se ale objevují i v jiných evropských a světových metropolích. Ve své práci vychází z písma jako osobní značky. Formou se
neomezuje, maluje, vytváří objekty, grafické designy atd. V roce 2006 diplomoval na Akademii výtvarných umění v Praze.
www.onepoint.cz

Barbora Klímová
Loňská držitelka Ceny Jindřicha Chalupeckého je absolventkou Fakulty výtvarných umění VUT v Brně. Ve svých projektech zkoumá možnosti prostoru a architektury. Hlavním tématem se postupně stala otázka vlivu prostředí na náš každodenní život a naše společenská predefinovanost. Právě se vrátila z dvouletého pobytu na belgickém Hoger Instituut voor Schone Kunsten.
www.barboraklimova.net

Milan Malík a Daniel Špaček
Vizuální umělci, jejichž obrazovou řeč by bylo možno označit za kyber-psychedelickou se stopami středověké mystiky, archetypů a mimozemských civilizací. Během posledních pěti let se věnují animacím, video performancím a Vjs projektům. Jsou autory několika videoklipů pro české i zahraniční hudebníky.
www.mimo.cz

Kamil Mrva (Kamil Mrva Architects)
Kamil Mrva založil v roce 1998 (po absolvování brněnské FA VUT) své studio v Kopřivnici. Velká část jeho dosavadních realizací se nachází na území regionu. Architekturou se zabývá po praktické i teoretické stránce. Je partnerem Centra nové architektury v Ostravě a externím vyučujícím na fakultě architektury v Brně.
www.mrva.net

Aleš Najbrt (Studio Najbrt)
Grafik. 1991-1993 art director časopisu Reflex, šéfredaktor a art director časopisu Raut, člen Typo Design Clubu, od roku 1999 předseda Organizačního výboru Bienále grafického designu Brno, zakladatel Studia Najbrt, herec divadla Sklep, člen dvojice Thomas & Ruhller, zpěvák M.T.O. Universal Praha, člen Tros Sketos, Starší nosič rakví B.K.S., znalec a milovník vína. www.najbrt.cz

Ivan Palacký
Hudebník (Sledě, živé sledě, v současnosti členem ambi(val)entního dua Tílko a audiovizuálního improvizačního dua Koberce, záclony) a architekt (interiérové řešení brněnské kavárny Spolek, zajímá se o tak rozdílné přístupy k architektuře jako jsou: sociologické metody v projektování, architektura bez "stavění" a morfogenetické mapy v digitální architektuře). Od roku 2005 se jeho hlavní zálibou stalo "dolování" zvuků z amplifikovaného jednolůžkového pletacího stroje Dopleta 160.
www.palacky.org

Svatopluk Sládeček (New Work)
Studio New Work založil v rodném Zlíně, nyní sídlí v Brně. Od vzniku studia (1995) se věnuje architektuře ve všech jejích funkcích se zvláštním důrazem na dřevostavby. Během svého působení získalo studio nemálo ocenění: Cenu Grand Prix Obce architektů v kategorii interiér za interiér vily v Kroměříži na Barbořině (2003) či tamtéž Čestné uznání v kategorii Krajinářská architektura a zahradní tvorba za novostavbu rozhledny na vrchu Brdo v Chřibech (2005). Svatopluk Sládeček byl rovněž oceněn Cenou archiwebu (2004), jelikož „...je jedním z architektů, který důsledně hledá svůj vlastní styl. Jeho profesionální dráha je jedinečná a jeho architektonický názor nemá v České republice srovnání. Během krátké kariéry již dokázal teoreticky formulovat a zrealizovat výstavu Figurkativní architektura pro začátečníky. (Jan Kratochvíl, archiweb.cz)
www.newwork.cz

Marcela Steinbachová (Skupina, Kruh)
Autorka interiérů divadla Komorní scény Aréna v Ostravě, interiérů výrobní a administrační budovy v Hodoníně, rekonstrukce objektu v Široké ulici na Centrum Franze Kafky, řešení nové expozice Dopravní haly Národního technického muzea a stálé sbírky Ostravského Muzea právě založila ateliér Skupina (společně s Albertem Pražákem a Jiřím Bardodějem). Mimo svou aktivní architektonickou činnost je zakladatelkou a předsedkyní projektu Kruh, který byl založen s cílem přiblížit architekturu veřejnosti a který pořádá pravidelné přednášky a diskuse o architektuře a filmové festivaly a exkurze zaměřené na architektonickou tvorbu.
www.skupina.org, www.kruh.info

Petr Suske (SEA architects)
SEA (Skupina Ekologické Architektury) vznikla již v roce 1984 jako neoficiální sdružení architektů, inženýrů a lékařů zabývající se ekologickými problémy architektury. V roce 1992 se skupina proměnila v architektonickou kancelář (Petr Suske, Jiří Jakeš, Patrik Dolák, Jarka Kopečná, Dominik Wallenfels), která navazuje a prohlubuje daný směr: Ekologie není skanzen a minulost. Ekologie je moderní, a proto má ráda moderní architekturu. Ekologie není skromnost, ale naopak rozumná hojnost. Strom musí vykvést tisícem květů, aby dal jen pár jablek - někdy. Ekologie není levicová, ale liberální.
www.ateliersea.com

Maxim Velčovský a Jakub Berdych (Qubus)
Třináct let po pádu komunismu se Jakub Berdych a Maxim Velčovský rozhodli založit multidisciplinární základnu, ve které by mohli v novém kontextu experimentovat s tradičními českými materiály jako je například porcelán a sklo, postupně se působení studia Qubus rozšířilo rovněž do oblasti interiéru a grafického designu. Za pět let existence vyprodukovalo desítky tvarů a konceptů. V roce 2006 se Maxim Velčovský objevil na titulu kultovního britského design magazínu Icon a práce Qubus studia byla zařazena do publikace Twenty-First Century Design.
www.qubus.cz

Kateřina Vincourová
Absolventka pražské AVU, laureátka Ceny Jindřicha Chalupeckého z roku 1997. Roční stipendium DAAD v Berlíně zakončila úspěšnou výstavou Hobbyraum, která nastartovala její mezinárodní kariéru. Od té doby přejíždí mezi Berlínem a Prahou. Ke své práci využívá téměř výhradně umělé materiály, protože jsou tím, co nás ve všedním životě obklopuje.

Jaroslav Wertig (A69)
Ateliér založili v Chebu v roce 1994 Boris Redčenkov a Prokop Tomášek, roce 1997 se přidružil Jaroslav Wertig. Spřízněni byli nejen společným studiem v ateliéru Ladislava Lábuse (FA ČVUT), ale i rokem narození, který se promítl do názvu studia. Za svou relativně krátkou existenci mají za sebou nemalou řádku zajímavých realizací, které je právem řadí mezi špičku současné české architektury (již po několikáté byla jejich práce nominována na Cenu Miese van der Rohe), a především samostatnou výstavu A69: remixy, která v českých vodách ukázala, jak přitažlivě a originálně lze vystavovat architekturu.
www.a69.cz
0 comments
add comment

Related articles