PechaKucha Night Prague Vol. 52

Publisher
Tisková zpráva
14.02.2017 20:35
Martin Rajniš

Jediná žena, která kdy směla v historii Tour de France fotit ze sedla motorky, žijící legenda žánru "kreslený humor" či konstruktér vzducholodě, která přistála na holešovickém Centru současného umění DOX, na dalším pražském večeru PechaKucha.
 
První letošní PechaKucha Night Prague je v pořadí padesátá druhá a otevírá jedenáctý rok, kdy se v pravidelných intervalech v Praze koná: ve středu 22. 2. 2017 nově od 19.20 hodin v žižkovské kině Aero. 12 mluvčích promluví ve speciálním formátu 20 obrázků x 20 vteřin o své práci.
 
Kromě fotografky Markéty Navrátilové, výtvarníka Jiřího Slívy a architekta Martina Rajniše vystoupí spojnice mezi světem oděvního návrhářství a ilustrace, sestry Daria a Maria Makeeovy, architekt, umělec a inventor samovolně se pohybujícího domu Jan Fabián, autorka právě vydané knihy statusů a tweetů Cítím se jako Ulrike Meinhof a půlka skupiny Čokovoko Zuzana Fuksová, zvukoví experimentátoři a mj. autoři skvělé adaptace Lemovy Solaris Jonáš Rosůlek a Adam Boháč ze studia Needles, maniakální tvůrce zinů, fotograf Václav Tvarůžka, vnoučata architektů Machoninových Marie a Jan Kordovští z iniciativy Respekt Madam, profesionální sběratel tištěných dokumentů a archivář Jiří Hůla, mj. zakladatel Archivu výtvarného umění, ilustrátor a autor několika autorských knih Jindřich Janíček a zakladatelky galerie VI PER, prostoru pro debaty nad architekturou, Barbora Špičáková a Irena Lehkoživová.
 
Zajímavé a inspirativní počiny a hosty vybírá sedm dramaturgů: Adam Gebrian - architekt a propagátor architektury, Petr Babák - grafický designér a vedoucí ateliéru grafického designu a nových médií na UMPRUM, Tomáš Luňák - režisér, Cyril Říha - filosof, Jan H. Vitvar - novinář, Alan Záruba - grafický designér, Jana Kostelecká - kunsthistorička a organizátorka PKNP.
 
Jejich výběr je čistě subjektivní a zaměřený na co nejširší záběr tvůrčích oborů a generací.
 
PechaKucha Nights se konají v Praze pravidelně již od roku 2007 a v archivu na webových stránkách projektu naleznete audiovizuální záznamy všech proběhnuvších vystoupení. Do dnešního dne si můžete vyhledat a přehrát kterékoliv z 641 vystoupení. Archiv pražské PechaKucha se tak pomalu ale jistě stává archivem soudobého dění v mnoha tvůrčích oborech.
 
Projekt PechaKucha vymysleli architekti Astrid Kleinová a Mark Dytham z atelieru Klein Dytham architects, který působí v japonském Tokiu. Popularita PK roste neuvěřitelně rychle: dnes se koná ve více než 940 městech světa. Každé město má svého lokálního organizátora a pořádá PK na základě udělené licence. Pravidla jsou jasná: musí se konat pravidelně, mluvčí za vystoupení nesmí být honorováni a musí být dodržen formát 20 obrázků x 20 vteřin. www.pechakucha.org
 
Vstupné:
Základní: 220 Kč
Snížené (studenti a senioři): 170 Kč
Vstupenky je možné koupit online a na pokladnách kin Aero, Světozor a BIO OKO a nově rovněž na stránkách goout.

K jednotlivým mluvčím:
 
Jan Fabián
Umělec, architekt a stavitel, který uvažuje o prostoru a o hmotách v prostoru, jak v abstraktní rovině, tak pro život v ní. Pro PKNP to bude "život a realizace". Pustevna v krajině. Samovolně se pohybující dům. Ze střechy auta kajakem do Vltavy. Zavařovačky v umprum muzeu. Socha televize. Šaty jako domy. Architektura výstav. Dílna na kolech. Skleněná knihovna. Galerie. Mobiliáře. Lektorská centra. Komunitní zahrada. Beton. Epoxid. Dřevo. Staré prvky. V souvislostech. Studoval v ateliéru Mariána Karla, Sklo v architektuře, na UMPRUM.
 
Barbora Špičáková a Irena Lehkoživová (Galerie VI PER)
Na jaře 2016 společně založily galerii VI PER v pražském Karlíně. VI PER funguje jako výstavní a diskusní prostor zaměřený na architekturu a její přesahy. Snaží se poukázat na značný potenciál architektury a umění ve společnosti. B. Š. je historička umění, editorka knihy Sídliště Solidarita (2014). Pracuje v Archivu výtvarného umění. I. L. je historička architektury, doktorandka na ÚDU FF UK. Pracuje v Archivu výtvarného umění a na VCPD FA ČVUT.
 
Jiří Slíva
Původem Plzeňák, kde na střední škole bubnoval v rockové kapele The Spiders. Pak šel na VŠE do Prahy (kvůli Semaforu a jazzovým klubům). Po promoci pracoval osm let jako odborný pracovník v Ústavu pro filosofii a sociologii ČSAV. Roku 1979 odešel na volnou nohu jako kreslíř, později i grafik a ilustrátor. Ilustroval kolem 170 knížek u nás i v zahraničí, řady samostatných výstav tamtéž. Píše též básničky a skládá písničky, vydal 2 CD v nakladatelství Galén.
 
Jindřich Janíček
Ilustrátor, absolvent Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a Ateliéru ilustrace na UMPRUM. Je autorem knih Přicházíme v míru ve jménu lidstva, K večeru spustil se déšť a Podivuhodná robotí expedice. U práce nejraději poslouchá The White Stripes.
 
Jiří Hůla
Moderní básník, výtvarník, publicista a v posledních letech především archivář. Jeho výtvarná tvorba se pohybuje na společném území poezie, teorie informace a výtvarného umění. Jako kurátor připravil desítky výstav, coby publicista uveřejnil stovky článků, recenzí, rozhovorů, rozhlasových pořadů. V roce 1983 otevřel se Zdenkem Hůlou v rodinném domě v Kostelci nad Černými lesy Galerii H, ve které se do roku 1988 uskutečnilo několik desítek většinou konfrontačních výstav. V roce 1983 založil Archiv výtvarného umění, dnes zřejmě největší sbírku dokumentů o současném – především českém a slovenském - výtvarném umění. Stejnojmenné sdružení pořádá od roku 2003 výstavy, vydává knihy, vyvíjí, plní a na adrese isabart.org volně zpřístupňuje vlastní informační systém abART, který je nevýběrový a všestranně otevřený. V současnosti je v něm založeno 135 000 osob, zpracováno 60 000 výstav, 150 000 dokumentů.
 
Zuzana Fuksová
Členka skupiny Čokovoko. Nedostudovaná germanistka, vzděláním sociální pracovnice. V současné době dokončuje psychoterapeutický výcvik. Autorka knihy složené ze statusů a tweetů Cítím se jako Ulrike Meinhof (Fra, 2016).
 
Marie a Jan Kordovští (Respekt Madam)
Iniciativu založila v roce 2015 vnoučata architektů Machoninových, Marie a Jan Kordovští, jako reakci na návrh ministra financí na odprodej bazénové části hotelu Thermal. Jejich aktivity měly za výsledek pozitivní efekt na celou situaci a ministr financí upustil od svého původního návrhu a naopak podpořil rekonstrukci celého hotelu. V současnosti tvoří Respekt Madam čtyřčlenný tým, jeho hlavní doménou je informovat veřejnost o minulém a současném stavu architektury manželů Machoninových, potažmo poválečné architektury vůbec. Momentálním cílem tohoto projektu je, aby se z hotelu Thermal stala památka, čehož mimo jiné dosahují připomínáním dějin architektury v kontextu dějin naší země. Nejdůležitější akcí, kterou Respekt Madam organizuje, je doprovodný program o hotelu Thermal během Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.
 
Martin Rajniš (Huť architektury)
Na mapu světové architektury se M. R. zapsal významnými projekty, které spojuje myšlenka dlouhodobé udržitelnosti, ekologie a představa architektury jako nástroje pro rozvoj komunity-společnosti. Vystudoval ČVUT a AVU a v sedmdesátých letech pracoval v SIALu, vedeném Karlem Hubáčkem. Spolu s J. Eislerem a M. Masákem jsou autory projektu pražského obchodního domu Máj na Národní třídě. Je spoluautorem pavilonu dějin dopravy na Expo 1986 ve Vancouveru. Po revoluci vedl se S. Fialou, J. Zimou a T. Prouzou D. A. Studio, jehož nejrozsáhlejším projektem byla výstavba nového centra na Smíchově. V posledních dvou desetiletích se tvorba Martina Rajniše výrazně proměnila. Věnuje se menším stavbám postaveným z přírodních materiálů (dřevo, kámen, sklo) a východiskem jeho tvorby je filozofie tzv. přirozené architektury. Je zakladatelem a vedoucím ateliéru Huť architektury Martin Rajniš. V roce 2014 byl oceněn prestižní cenou „Global Prize for Sustainable Architecture“ za výjimečný přínos světové architektuře.
 
Jonáš Rosůlek a Adam Boháč (Needles)
Studio Needles svými vibracemi obohacuje realitu od roku 2011. Jejich jehly propichují veřejný zvukoprostor od reklam v rádiích přes hudební doprovod k nezávislému filmu až po ozvučení site-specific projektů. Rádi experimentují s nejstaršími technologiemi, jako je třeba polský mikrofon značky Tonsil MDU-24, který se jim podařilo vyobchodovat za 2 koruny. Šum je jejich přítel. Po úspěchu první audioknihy Solaris v roce 2015 založili divizi Needles Audiobooks, která, jak patrno z názvu, se nezabývá prodejem přívěsků na ruku.
 
Markéta Navrátilová
Na světové úrovni se prosadila fotografiemi ze sportovního prostředí, zejména z cyklistiky. Jako jediná žena fotografuje Tour de France ze sedla motocyklu, fotila olympijské hry v Londýně pro ČOV, se kterým i nadále spolupracuje. Vytvořila soubory o londýnském metru i fotografické deníky z cest po světě. Od roku 2001 uspořádala více než 15 samostatných výstav. V roce 2008 vydala knihu RE CYCLING – monografii z prostředí profesionální silniční cyklistiky. V roce 2009 další knihu s cyklistickou tématikou, tentokrát z prostředí závodů Kola pro život. Poslední vydanou knihou (ve spolupráci s Josefem Dresslerem) byla v roce 2013 ŠKOLA KOLA. Vedle sportu se věnuje portrétu, reklamní fotografii nebo reportáži. A svému sedmiletému synovi Timovi.
 
Václav Tvarůžka
Je fotograf. To co ho zajímá asi tak nějak spadá pod označení "street fotografie", jakkoli si myslí, že to je debilní pojem. V poslední době se věnoval hlavně DIY výrobě zinů, taky za tímhle účelem založil něco jako label, co se jmenuje Putzfrau Enteprise. Aktuálně to chtěl někam posunout, tak dělá knížku (vlastně tři).
 
Daria Makeeva a Maria Makeeva
Sesterská dvojice a zároveň tvůrčí tandem působící v Praze. Jako oděvní navrhářka (Daria) a ilustrátorka (Maria) pracují v odlišných médiích a hledají nové styčné body svých oborů. Společně zpracované projekty prezentují od jara 2016.

www.pechakucha.cz
0 comments
add comment

Related articles