Praha - Plánované zpřístupnění malostranského ateliéru sochařky Hany Wichterlové potrvá odhadem tři až čtyři roky, kromě rekonstrukce se totiž musí vyřešit také otázka přístupové cesty pro návštěvníky. Novinářům to dnes řekla pražská radní Hana Třeštíková (Praha Sobě) po podpisu memoranda o převodu ateliéru a okolních pozemků z Prahy 1 na hlavní město. V zahradním domku, který se nachází na zahradě domu pod Petřínem, umělkyně žila 50 let a v roce 1990 tam i zemřela. Má tam vzniknout expozice zaměřená na její život a dílo.
"Nemluvíme o měsících, kdy by to mělo být otevřeno, spíše mluvíme o letech," uvedla radní s tím, že v ideálním případě by se ateliér mohl otevřít za tři až čtyři roky. Expozici by v opraveném objektu měla provozovat Galerie hlavního města, která nemovitost dostane do správy. Její převod musí nejprve schválit rada a zastupitelstvo Prahy 1, což by se mělo stát v nejbližší době. Poté galerie začne připravovat projekt rekonstrukce zahradního domku, který je viditelně ve špatném stavu.
Projekt bude muset vyřešit otázku přístupu do zahrady, kam se nyní vstupuje přes činžovní dům, přičemž tamní společenství vlastníků odmítá, aby tomu tak bylo i po zpřístupnění domku. Podle Třeštíkové připadá v úvahu buď přístup přes sousední dům, který vlastní Praha 1, nebo vybudování schodiště ve směru od Petřína. "Myslím, že to je preferovaná a levnější varianta," řekla radní.
Praneteř sochařky Marie Wichterlová uvedla, že rodina umělkyně plánuje galerii věnovat původní zařízení ateliéru i některá umělecká díla z pozůstalosti. Kromě samotné Wichterlové a jejího díla by se expozice měla věnovat i dalším osobnostem meziválečné umělecké scény, jako je životní partner sochařky, sochař Bedřich Stefan, další sochař Vincenc Makovský, architekt Otto Rothmayer, básník Vladimír Holan nebo fotograf Josef Sudek, jehož ateliér se nachází ve stejné ulici a nyní je v něm výstavní síň.
Zahradní domek s ateliérem se stal předmětem veřejné diskuse poté, co bývalé vedení Prahy 1 pod vedením Oldřicha Lomeckého (dříve TOP 09) oznámilo záměr celý objekt i se zahradním domkem prodat. Následně od toho po kritice ustoupilo a magistrát poté schválil, že objekt převezme. Letos v červnu to potvrdilo i zastupitelstvu první městské části.
Hana Wichterlová (1903 až 1990) patřila mezi nejvýznamnější osobnosti českého moderního sochařství. Jejím bratrem byl chemik Otto Wichterle. Nyní chátrající malostranský ateliér a přilehlá zahrada patřily v meziválečném období mezi oblíbená místa setkávání českých umělců a intelektuálů.