Žďár nad Sázavou - Žďárská radnice chce spolu s církví, krajem a památkáři hledat cestu, jak zlepšit zázemí Zelené hory. Poutní areál, dílo architekta Jana Blažeje Santiniho Aichela, ročně navštěvuje okolo 30.000 turistů. Chybí tam toalety a místo pro průvodce, nestačí parkoviště. Širší spolupráci na řešení situace už město předjednalo. Žďárští radní memorandum schválili v pondělí, řekl dnes novinářům místostarosta Josef Klement (KDU-ČSL).
Aktivita propojí žďárskou farnost, která památku spravuje, radnici, kraj, Národní památkový ústav a brněnské biskupství. "Víme, že je to opravdu střežená národní památka, památka UNESCO, a nebude jednoduché se k tomu postavit jenom jednostranně," řekl Klement. Jednání by se měla týkat umístění případné novostavby, její velikosti či financování.
Farnost se od loňska věnuje rozsáhlým opravám kostela na Zelené hoře dotovaným z evropských fondů. Na stavby mimo památkově chráněný areál se však podle kněze Vladimíra Vojtěcha Záleského dotace čerpat nedají a v areálu se nic stavět nesmí.
Pozemky v okolí poutního místa patří městu a soukromým vlastníkům. "My jako město bychom to zázemí rádi vybudovali minimálně v těsné blízkosti," řekl Klement. Uvedl, že studii možného řešení už vypracoval architekt, existují i studentské práce. "Je to od opravdu skromných prostor jenom nutného zázemí až po nějaké velkolepější řešení s vícero kiosky a promítacím sálem," uvedl. Možné náklady ani termín stavby podle něj ještě stanoveny nebyly.
Obnova kostela svatého Jana Nepomuckého zhruba za 45 milionů korun, již dotuje unie, potrvá do roku 2020. V úvodní loňské etapě pracovníci opravili asi třetinu fasády kostela, letos by měli opravy venkovních omítek s výměnou části oken dokončit. Práce podle Záleského začnou hned, jak to dovolí počasí. Projekt zahrnuje také práce v interiéru. Památka je ve stanovené době přístupná i během oprav, mše tam jsou v sobotu.