Vimperk opraví zchátralé tiskárny a Steinbrenerův rodný dům za 140 milionů

Vimperk (Prachaticko) – Město Vimperk na Prachaticku opraví zchátralé bývalé tis- kárny a rodný dům Johanna Steinbrenera a vybuduje v nich multifunkční kulturní a společenské centrum. Náklady by mohly být 140 milionů korun, bude to jedna z největších investic v novodobé historii města, na které bude hledat dotace. Projekt, stavební povolení i dokumentaci pro provedení stavby připraví Ateliér 111 architekti jako vítěz užší vyzvané soutěže, se kterým město podepsalo smlouvu. Projekční práce potrvají zhruba čtyři roky a město budou stát 16 milionů korun bez DPH. Město teď udělá statické zabezpečení historicky cenných budov a připravuje výběrové řízení na zhotovitele stavby, informoval dnes mluvčí města Milan Brabec.


"Naším cílem je zachovat co největší část původních staveb kvůli jejich historické hodnotě, a proto je musíme do doby zahájení stavby zabezpečit před dalším chátráním. Výhodou je, že díky rozčlenění areálu na jednotlivé objekty můžeme rekonstrukce provádět na etapy a případně tak nezatížit rozpočet města vysokým výdajem najednou,“ řekla starostka Jaroslava Martanová (STAN).

Areál tiskáren je v městské památkové zóně Vimperk, v bezprostřední blízkosti náměstí Svobody, a sestává ze tří budov, dvou patrových městských domů ve Steinbrenerově ulici, které pocházejí z 16. století, a jižního křídla tiskárny, které bylo vybudováno v roce 1872 a je v havarijním stavu.

Město je chce přeměnit na společensko-kulturní centrum s multifunkčními sály, expozicemi knihtiskaře Johanna Steinbrenera a připomínkou česko-německých vztahů, ubytováním, zázemím a prostory pro komunitní setkávání. Ateliér 111 architekti představí vítězný návrh a budoucí podobu celého areálu 1. října na radnici.

Některým zchátralým objektům tiskárny hrozila demolice. Jejich bývalí majitelé je dlouhodobě zanedbávali, pronajímali je nájemníkům, kteří k jejich destrukci dále přispívali například vybouráváním a spalováním dřevěných částí konstrukce. Objekty tak začaly být nebezpečné svým obyvatelům i okolí, a proto stavební úřad na návrh města vydal v roce 2017 rozhodnutí o částečném odstranění objektů.

Město všechny budovy v letech 2020 a 2021 odkoupilo, převod vlastnictví v katastru nemovitostí dokončilo v únoru 2022. Poté je znepřístupnilo a namísto bourání se je rozhodlo zachránit pro jejich historickou hodnotu.

Vimperská radnice si loni nechala zpracovat statický posudek a na jeho základě požádala o stavební povolení na provizorní statické zajištění Steinbrenerových domů včetně budov bez čísel popisných na nádvoří. To bylo vydáno 10. května 2024. "Nadřízený krajský stavební úřad po konzultaci s ministerstvem pro místní rozvoj potvrdil, že toto stavební povolení nahrazuje rozhodnutí o odstranění stavby z roku 2017,“ dodala Martanová.
0 comments
add comment

Related articles