Neratov - Poutní kostel v Neratově v Orlických horách, známý prosklenou střechou, je opět o krok blíž své původní podobě. Věže ještě letos získají místo dočasného zastřešení původní barokní cibule. ČTK to řekl Josef Suchár ze Sdružení Neratov, které památku od roku 1990 opravuje. Kromě toho budou ve věžích umístěny zvony zničené při požáru. Barokní kostel vyhořel na konci druhé světové války, kdy jej zasáhl sovětský dělostřelecký granát, pak zpustnul.
"Nejdříve je potřeba ve věžích instalovat nové kovové schodiště. Pak dojde na vyzdvižení bání a na zvony. Věže měly doposud střechy, ale byly špičaté, provizorní. Končí tím jedna z hlavních etap obnovy kostela," řekl Suchár.
V současnosti už jsou věže kostela pod lešením a bez střech. Nové ve tvaru cibule jsou složeny v Neratově a dostávají plášť z plechu a ještě letos by měly být usazeny na vršek věží. "Celé by to mělo vyjít na asi 14 milionů korun. Věže tak dostanou původní podobu," uvedl Suchár.
Dva nové zvony vznikly ve zvonařské dílně Tomášová - Dytrychová v Brodku u Přerova a v pondělí 8. října je přivezli do Neratova. Během podzimu je umístí ve věžích kostela. "Poslední zvon byl zničen během požáru střechy kostela. Po dlouhé době se tak nové zvony Archanděl Michael a Gabriel ocitají v neratovském kostele," uvádí sdružení na svých webových stránkách.
Oprava v příštích letech čeká i prosklenou střechu kostela, která vznikla před více než deseti lety. "Dovnitř zatéká. Je to dané technologií, která byla použita, také toto je provizorní zastřešení. Zatím jde o záměr, v současnosti se připravuje projektová dokumentace. Kdy s opravou začneme? Záleží na tom, kde seženeme peníze," dodal.
Obnova věží včetně nových zvonů je součástí česko-polského projektu za téměř půl miliardy korun. Česko-polské pohraničí v Královéhradeckém kraji a sousedním Dolnoslezském vojvodství získalo z EU před dvěma lety na 26 projektů dotaci 432 milionů korun. Dotační peníze z programu česko-polské přeshraniční spolupráce šly na podporu cestovního ruchu, hospodářského rozvoje, vzdělávání a kulturu. V oblasti Orlických a Bystřických hor se díky dotaci 24 milionů korun postupně otevírají dosud nepřístupné památky a některé kostely dostávají původní barokní cibule.
Neratovský kostel Nanebevzetí Panny Marie byl postaven v letech 1723 až 1733 pravděpodobně podle plánů významného italského stavitele Giovanna Battisty Alliprandiho. Zkáza kostela začala na konci druhé světové války, v roce 1957 se zřítily kostelní klenby a stavbě hrozila demolice.