Praha - V Praze začaly platit nové stavební předpisy, které v uplynulých měsících vyvolaly řadu sporů a kvůli kterým se mimo jiné přela i pražská koalice. Názory na novelu se i nadále různí. Primátorka Adriana Krnáčová (ANO), jejíž kancelář údajně připravovala podklady, předpisy hájí. Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) ale varuje, že novela je ve vztahu ke stavebnímu zákonu zmatečná a zavádí mnohdy nesmyslná pravidla.
Stavební předpisy, které jsou prováděcím předpisem ke stavebnímu zákonu, obecně definují požadavky na využívání území a technické požadavky na stavby. Vláda v současnosti projednává novelu stavebního zákona, která možná zruší možnost Prahy tvořit vlastní předpisy. Praha má své stavební předpisy jako jediné město v zemi už více než 100 let.
Primátorčinu novelu nakonec letos na jaře notifikovala Evropská komise. Podle Institutu plánování a rozvoje (IPR) nové nařízení umožní výstavbu udržitelného města se stromy v ulicích a novostavbami, které respektují charakter svého okolí. Každá nová či rekonstruovaná ulice širší než 12 metrů tak bude mít stromořadí. Nebudou vznikat zbytečné podchody a nadchody, přednost budou mít bezbariérové přechody. Stanoví i výškovou regulaci novostaveb. Mezi rodinnými vilami tak nebude moci vyrůst pětipatrová bytovka, tvrdí IPR.
Novelu původně připravoval tehdejší primátor Tomáš Hudeček (nestraník, dříve TOP 09) a po volbách bývalý primátorčin náměstek Matěj Stropnický (SZ/Trojkoalice). Přípravu materiálu však provázely peripetie. A oba politici současné znění kritizují. Podle Hudečka dostatečně nereguluje reklamu, podle Stropnického nereguluje plány developerů. Podle inženýrů novela povede k prodloužení doby výstavby. Může přinést úspory developerům, ale poškodí občany, zejména ty handicapované, tvrdí ČKAIT. Podle primátorky jsou ale reakce lidí z oboru pozitivní.
Billboardová lobby na protest proti Hudečkovým předpisům vyvolala v roce 2014 silnou mediální kampaň. Účinnost původních stavebních předpisů nakonec vloni v lednu na 15 měsíců pozastavilo ministerstvo pro místní rozvoj. Následně kvůli nim podalo ústavní stížnost.