V Praze měl premiéru film Oko nad Prahou

Source
Markéta Horešovská
Publisher
ČTK
15.04.2010 09:55
Czech Republic

Prague

Praha - V pražském kině Lucerna měl včera večer premiéru filmový dokument Oko nad Prahou. Líčí příběh architekta Jana Kaplického po jeho vítězství v soutěži na stavbu české Národní knihovny. Do kin vstupuje dnes v běžné distribuci na dokumentární film v poměrně vysokém počtu 14 kopií.
    Kromě režisérky Olgy Špátové a producentky Elišky Kaplický se premiéry zúčastnili Kaplického přátelé a kolegové Eva Jiřičná a Pavel Bobek, bývalý ředitel NK Vlastimil Ježek, který s nápadem novostavby přišel, a řada příznivců Kaplického stavby z lidí veřejně známých. Bývalý prezident Václav Havel, který projekt veřejně podporoval jako jeden z mála politiků, se na poslední chvíli omluvil.
    Film Oko nad Prahou má premiéru tři roky po vyhlášení výsledku soutěže na stavbu knihovny, dva roky poté, co projekt odmítli politici, a přesně rok a tři měsíce po smrti jeho autora. Za čtyři dny by Kaplický oslavil 73. narozeniny, jeho život náhle ukončil 14. leden 2009, kdy se také jemu a producentce Elišce Kaplický narodila dcera.
    Po prvních projekcích někteří recenzenti uváděli, že snímek není dokumentem, neboť není objektivní. Špátová se ale nikdy netajila tím, že má Kaplického ráda a že jeho projekt podporuje. Radost z dokončeného díla však u ní není optimální. "Nikdy ta radost nebude taková, jaká bývá při dokončení filmu, nemáme Národní knihovnu a nemáme ani Jana Kaplického," řekla.
    Snímek o posledních dvou letech Kaplického života vyplněných nejen bojem za progresivní stavbu začíná 2. března 2007, kdy byl v pražském Klementinu Kaplický se studiem Future Systems vyhlášen vítězem mezinárodní architektonické soutěže.
    "Je to překvapení, je to možná nejzávažnější okamžik v mém životě. Doufám, že se uzavřel kruh od doby, kdy mě v  roce 1955 nevzali v Praze na techniku jako neuspokojivého žáka. Je to neuvěřitelná čest něčeho takového tady dosáhnout," řekl tehdy viditelně dojatý architekt, který od konce 60. let působil v Británii.
    Film chronologicky představuje vývoj událostí kolem projektu včetně toho, jak radikálně se názory na něj měnily u některých zúčastněných, zejména pak u pražského primátora Pavla Béma.
    Autorka ale zachytila i chvíle, kdy Kaplický, ač jednohlasný vítěz mezinárodní soutěže, musel sám před úředníky a politiky svůj projekt obhajovat poté, co návrh prezident Václav Klaus veřejně odsoudil. Do konce života však podle své ženy věřil, že jeho stavba v Praze jednou stát bude.
    Na rozdíl od bývalého ředitele NK Vlastimila Ježka ale už stavbě nové budovy nepřeje ani dnešní vedení knihovny, chce jít cestou rozšíření depozitáře a rekonstrukce historického Klementina.

3 comments
add comment
Subject
Author
Date
Klobouk dolů
Vích
23.04.10 09:23
Inspirace
Vích
24.04.10 10:48
Prikladny film
Joseph Goebbels
26.04.10 08:05
show all comments

Related articles