Praha – Návrat k používání předchozího systému stavebního řízení je podle úředníků a zástupců pražských městských částí správným krokem. Na dotaz ČTK dnes sdělili, že jim to ve srovnání s kritizovaným digitalizovaným systémem ulehčí práci. Řada úředníků přitom původní funkční systém stále využívá. Buď si jím vypomáhají při práci s žádostmi zadávanými do Informačního systému stavebního řízení (ISSŘ), který podle stavebního zákona platného od 1. července musejí používat, nebo při řešení úkonů, které v novém systému ani není možné dělat.
Že úředníci na stavebních úřadech dostanou v nejbližší době možnost vrátit se k systémům používaným před digitalizací stavebního řízení, ve středu informoval ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Ten byl digitalizací stavebního řízení pověřen poté, co premiér Petr Fiala (ODS) řekl, že odvolá dosavadního ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti). Podle Kupky úředníci budou moci opět využívat původní systém Vita a další.
"Bude se jednat spíše o zákonné umožnění práce ve spisových službách úřadů, případně s dosud používanými komerčními agendovými informačními systémy. Nový stavební zákon vedení postupů a řízení v ISSŘ přímo vyžaduje a je s digitalizací stavebního řízení pevně svázán. Nicméně umožnit používat původní funkční systémy, když řádné vedení správního řízení není v ISSŘ efektivní, případně ho vůbec neumožňuje, je možným řešením stávající situace," řekl dnes ČTK za stavební úřad Prahy 10 mluvčí městské části Ján Tropp.
Funkce původního systému ale úředníci již používají, i když nesmí sloužit k vyřizování žádostí. Je totiž podle oslovených úřadů oproti ISSŘ funkční a pomáhá například automaticky předvyplnit nutné údaje do dokumentu. Ten následně pracovníci vkládají do nového systému, jak je dáno podle nového stavebního zákona. Tímto způsobem si například podle tajemníka Michala Kopeckého vypomáhají na stavebním úřadě v Praze 2.
Podle mluvčího Prahy 5 Marcela Pencáka by jediné řešení, jak využívat původní systém Vita, bylo vytvořit v programu dokument a ve formátu PDF ho vložit do ISSŘ. To bylo pracovníkům úřadu podle něj také doporučeno ze strany ministerstva pro místní rozvoj (MMR) na posledním školení. Podle mluvčího Prahy 4 Jiřího Bigase pak úředníci využívají výhradně staré systémy pro řešení kontrolních prohlídek a přestupků. MMR podle něj totiž samo přiznalo, že tyto úkony v novém ISSŘ ani není možné dělat.
To, že stavební úřady pro práci v ISSŘ nepochybně využívají jako podporu dosavadní systémy, uvedl také ředitel Dopravního a energetického stavebního úřadu (DESÚ) na ministerstvu dopravy Martin Kozák. Toho Kupka jmenoval také do čela jednoho z týmů řešících digitalizaci stavebního řízení, zabývat se bude komunikací s úřady a úředníky. Stavební zákon výpomoc za pomocí starších systémů podle něj nevylučuje.
Radost a úlevu z návratu k předchozímu systému pociťují také úředníci v krajích. V anketě ČTK dnes řekli, že oficiální informace zatím ale neobdrželi a netuší třeba, jak by se řešila řízení rozběhlá v novém systému. Nicméně s případným návratem k původnímu systému by neměli problém, stále v něm vyřizují staré žádosti a systém je podle nich připraven i na novelu stavebního zákona. Práci v digitalizovaném řízení, spuštěném od 1. července, i přes úpravy nadále považují za komplikovanou a zdlouhavou.
Návrh dalšího řešení digitalizace stavebního řízení má Kupka představit do 16. října. Ministerstvo dopravy ČTK dnes sdělilo, že více informací bude poskytovat v momentě, kdy bude vládě představen ucelený plán.