Stát opraví za 85 mil. památkově chráněnou nádražní budovu Plzeň-Jižní Předměstí

Publisher
ČTK
27.08.2024 09:10
Czech Republic

Pilsen


Plzeň - Státní Správa železnic (SŽ) opraví památkově chráněnou nádražní budovu Plzeň-Jižní Předměstí, druhou největší a nejvytíženější stanici v Plzni ve směru na Domažlice a Cheb. Víc než 102 let starý objekt čeká celková obnova. Zlepší se prostředí ve veřejných prostorech, které budou bezbariérové. Vítězem tendru na práce je pardubická stavební firma Chládek a Tintěra s cenou téměř 85 milionů korun, řekla dnes ČTK mluvčí SŽ Nela Eberl Friebová. Práce začnou letos v prosinci a hotovo bude zřejmě počátkem roku 2027.


"Celková obnova novorenesanční budovy ve stanici Plzeň-Jižní Předměstí bude za provozu budovy a bude rozdělená do tří etap," uvedla mluvčí. SŽ nechá opravit střechu a fasády, vyměnit okna a dveře, upravit veřejné prostory či vybudovat výtah, který propojí odbavovací halu s nástupišti, v jejichž úrovni vzniknou nová veřejná WC. Nový bude také moderní informační a orientační systém.

Bývalá příjezdová budova na nádraží Plzeň-Jižní Předměstí se otevřela pro veřejnost v roce 1921. Hlavním důvodem její výstavby byl narůstající počet cestujících, především dělníků dojíždějících vlakem za prací do okolních továren. Doplnila starší secesní objekt z roku 1904, který stál na opačné straně ulice a následně sloužil jako odjezdová budova. Železniční dopravě dnes slouží pouze bývalá příjezdová budova. Do provozu byla stanice uvedena v roce 1904 jako Plzeň-Říšské předměstí.

Komplex stanice původně tvořily dvě protilehlé, dnešním mostem Ivana Martina Jirouse a Koperníkovou ulicí oddělené staniční budovy. Starší z nich byla vyřazena z provozu v 90. letech 20. století. Od roku 2001 slouží jako kulturní centrum Moving Station, kde je od září 2015 v nájmu a provozuje ho místní centrum pro kulturní a sociální projekty JOHAN. Je prostorem pro koncerty, výstavy a divadelní představení. Před rokem 2015, kdy byla Plzeň Evropským hlavním městem kultury, stavbaři bývalou stanici přestavěli a vznikl tam divadelní sál a další zázemí. Budovu opravila a vlastní plzeňská developerská firma Klotz.

SŽ už letos v lednu zprovoznila po tříleté rekonstrukci za miliardu korun výpravní budovu hlavního plzeňského nádraží z roku 1907. Největší výpravní objekt na západě Čech, jímž denně projde až 20.000 lidí, má novou střechu, fasádu, interiéry včetně oken a dveří, zkvalitnily se služby pro cestující a má bezbariérový přístup. V horní hale funguje fastfoodový řetězec KFC, knihkupectví, kavárna a prodejna čerstvých potravin. V přízemí je pizzerie, prodejna tisku, rychlé občerstvení a v prostoru před nádražím městská policie, kadeřnictví a květinářství.
0 comments
add comment