Praha se nového koncertního sálu zřejmě hned tak nedočká

Source
Šárka Mrázová
Publisher
ČTK
29.05.2011 12:45
Czech Republic

Prague

Praha - Česká metropole se nového koncertního sálu zřejmě hned tak nedočká. Politici sice vědí, že moderní síň pro klasické produkce v metropoli chybí, na její výstavbu ale nejsou a v dohledné době zřejmě nebudou finance. Odborníci loni vybrali několik vhodných lokalit pro výstavbu, město ale zatím nerozhodlo ani o umístění, ani o způsobu financování. Nový koncertní sál by v budoucnu využil například festival Pražské jaro, který se pořádá od 12. května do 4. června.

    Zástupci hlavního města a Spolku pro výstavbu nového koncertního sálu v Praze loni v květnu podepsali memorandum o spolupráci, od té doby jednání nepokročila i kvůli loňským podzimním komunálním volbám. "Jsme v situaci, kdy se celý proces musí nastartovat, kdy si musíme přesně určit, která z lokalit je reálná, a říci si, jakým způsobem by se hala financovala," řekl ČTK radní pro kulturu a cestovní ruch Lukáš Kaucký (ČSSD).
    Nejstřízlivější odhady rozpočtu se podle něj pohybují kolem 2,5 miliardy korun, musí se o tom rozhodnout napříč politickým spektrem. "Pan primátor je tomu velice nakloněn, považuje to za jednu z pražských priorit. Bohužel priorit v hlavním městě je hned několik a finančních prostředků se nedostává," dodal. Rád by, aby sál stál do roku 2015, jestli je to reálné, ale nedokáže odhadnout.
    Síň by měla mít podle odborníků kapacitu 1400 až 1800 diváků, zároveň by se měla nacházet v lokalitě snadno dostupné MHD. Komise, která na magistrátu vznikla, podle Kauckého vybrala například areály současného Masarykova nádraží, Rohanského ostrova, některou z továrních budov v Karlíně či v blízkosti Vítězného náměstí v Dejvicích.
    Před dvěma lety usiloval ředitel Českého národního symfonického orchestru Jan Hasenöhrl o výstavbu síně místo zimního stadionu Štvanice, jehož dřevěná část se začala v sobotu kvůli špatnému technickému stavu demolovat. Podle informací ČTK ale ani na tomto místě síň nevznikne, a to kvůli nevyhovujícím podmínkám.
    Nezávisle na Hasenöhrlovi se o stavbu snaží i ředitel Pražského jara Roman Bělor se Spolkem pro výstavbu nového koncertního sálu v Praze. "Trošku jsme přibrzdili, byly volby. Měl jsem možnost o té věci mluvit dvakrát s novým panem primátorem a myslím, že je tomu nakloněn," řekl Bělor. Předpokládá, že se pracovní skupina pro výstavbu na magistrátu obnoví.
    Potřeba větší koncertní síně se potvrdila i při nedávném uvedení Mahlerovy monumentální Symfonie tisíců v pražské O2 areně, kde vystoupilo na 500 účinkujících. Velká sportovní hala sice umožnila díky profesionálnímu ozvučení čtyřem tisícům diváků zhlédnout výjimečné provedení, mnozí posluchači však necítili osobnější kontakt s hudebníky ani hluboký prožitek z hudby, která se ztrácela ve velkém prostoru.
    Nový koncertní sál mohl v hlavním městě stát už od poloviny 90. let, tehdy ho chtěli japonští investoři darovat České filharmonii ke stému výročí. Z projektu však sešlo. Bývalý dům umělců, dnešní Rudolfinum, a Smetanova síň v Obecním domě už moderním nárokům vyhovují méně. Moderní multifunkční koncertní sál byl otevřen nedávno ve Zlíně, v Českých Budějovicích se plánuje na rok 2014 otevření koncertní síně ve tvaru rejnoka, kterou navrhl zesnulý architekt Jan Kaplický.
0 comments
add comment

Related articles