Podpora vyhořelé chatě Libušín stoupá, ve sbírce je 1,3 milionu

Source
Alena Horáková
Publisher
ČTK
16.03.2014 21:10
Pustevny (Vsetínsko) - Do veřejné sbírky na obnovu vyhořelé chaty Libušín na Pustevnách už lidé přispěli více než 1,3 milionu korun. Přibývá také pokladniček, jedna z nich začala o víkendu fungovat ve vedlejším objektu Maměnka. Místo si dnes přijel na Pustevny prohlédnout také ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Škody na Libušínu, který navrhl architekt Dušan Jurkovič, se odhadují na 80 milionů korun.
    "Bylo pro nás podstatné, aby pan ministr na vlastní oči viděl, jak chata vypadá a v jakém je stavu. Od začátku je deklarována a je nám přislíbena pomoc ministerstva kultury. O termínech jsme se dnes nebavili. V nejbližších týdnech bude objekt zastřešen, stále probíhá zabezpečení objektu a předprojektové přípravy," řekla dnes ČTK mluvčí Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm Petra Valíčková.
    Zástupci muzea instalovali na podporu obnovy vyhořelé chaty ve vedlejším objektu stylovou pokladničku, přispívat mohou lidé i v samotném areálu muzea v Rožnově pod Radhoštěm i v místním turistickém informačním centru. Narůstá i částka na účtu pro veřejnou sbírku. "Podpora veřejnosti nás velmi překvapila, jde napříč celou republikou. Svědčí to o duchu solidárnosti," doplnila Valíčková.
    Dalších 200.000 korun poskytne formou daru Valašskému muzeu v přírodě na obnovu chaty radnice ve Valašském Meziříčí. Rozhodli o tom v závěru týdne zastupitelé. "Vzhledem k mimořádnému historickému a nadregionálnímu významu tohoto architektonického díla má město Valašské Meziříčí zájem na obnově této národní kulturní památky," uvedl starosta Jiří Částečka (ODS). Radnice uvedla, že chce poskytnout na obnovu Libušína také 20 metrů krychlových smrkové kulatiny v hodnotě zhruba 40.000 korun.
    Obnovu Libušína, který patřil do souboru beskydských secesních lidových staveb a symbolů Pusteven, pokryje z velké části pojistka. O její výši dnes zástupci muzea nechtěli mluvit, podle nich bude potřeba počkat i na výsledky vyšetřování požáru. Další náklady si však vyžádá například nový protipožární systém či další stavební úpravy.
    Požár zasáhl tuto národní kulturní památku, která sloužila jako restaurace, v noci na 3. března. Oheň zničil zejména pravou část Libušína, umělecky hodnotnou jídelnu. Příčina požáru ještě není známá, ale s velkou pravděpodobností ho nezpůsobila technická závada. Vyšetřovatelé dál pracují s verzí úmyslného nebo nedbalostního vzniku požáru, oheň se mohl rozšířit z vnější části objektu. Policie stále čeká na výsledky expertiz, známé budou zřejmě až za několik týdnů či měsíců.
    Objekt pojmenovaný po bájné kněžně Libuši byl otevřen v roce 1899. Interiér zdobily fresky a sgrafita s motivy valašských a slovenských pověstí podle návrhů Mikoláše Alše. K unikátům patřily tři secesní lustry, příborník, skleník a hodiny.
0 comments
add comment

Related articles