Plzeň jako město kultury povede v roce 2015 kulturu v EU

Source
Václav Prokš
Publisher
ČTK
10.05.2011 21:40
Czech Republic

Pilsen

Plzeň - Evropské hlavní město kultury (EHMK), jímž se Plzeň stane v roce 2015, chápou země EU jako obdobu evropského předsednictví. Vzhledem k tomu, že pro Česko to "opravdové" předsednictví nedopadlo nejlépe, mohla by Plzeň tuto reputaci vylepšit, zaznělo dnes na mezinárodní konferenci Den Evropy v Plzni.
     "Titul EHMK je jedním z nejprestižnějších a nejefektivnějších v  Evropě a letos oslaví 25 let. Pro Plzeň je to jedinečná příležitost představit město a zvýšit jeho prestiž v Evropě," uvedla Jacqueline Pacaudová, která má v  Evropské komisi na starosti právě EHMK. Podle ní se jedno euro investované do této akce vrátí osmkrát v podobě turistů a dalších přínosů sociálních a kulturních. Pacaudová potvrdila, že pokud evropští ministři kultury Plzeň 19. května schválí jako EHMK, dostane od komise grant 1,5 milionu eur (37 milionů Kč). Podle ní může Plzeň celoevropsky uspět pouze tehdy, pokud vymyslí inovativní projekty a získá podporu celonárodních institucí i místních subjektů.
     Primátor Martin Baxa považuje úspěch Plzně za historický. Město nechápe EHMK jako kulturní festival, ale chce, aby se se díky němu Plzeň "celkově a hluboce proměnila". "Máme oblasti brownfieldů a struktury, které potřebujeme podpořit. Zároveň se musí více propojit celý region," dodal. Plzeň chce do projektu zapojit hlavně univerzitu a podnikatele, kteří mají z jejího vítězství profitovat.
     Norský Stavanger využil titul EHMK v roce 2008 k zásadní proměně bývalého centra produkce ropy. "Město muselo najít nový způsob obživy a náhradu byznysu. Jednou z možností byla kultura," řekl zástupce města Rolf Noras. Pro EHMK využil místní přírodu a fjordy, například pro tance na jezeře, básně a pohádky v přírodě. Dodnes tam zůstali kulturní činovníci a spolupracují se školami. Do města se podařilo přivábit světové architekty, aby navrhli dřevěné budovy, přístav je navštěvovanější. Technologie se inspirovala uměním, průmyslové parky se zásadně změnily, dodal. Vzniklo obří centrum současného umění z bývalého pivovaru. Město také založilo speciální fond, díky němuž pokračují projekty až do roku 2017. "Musíte vystavět program, který by se nemohl dělat nikde jinde. Je potřeba být trochu šílení," dodal Noras.
     Třetí největší rakouské město Linec je stejně zhruba velké jako Plzeň. Díky EHMK v  roce 2009 se tam vytvořilo technologické centrum regionu, které díky spojení s  kulturou a přírodou přitáhlo lidi a konkuruje Salcburku a Vídni. Na EHMK po dobu pěti let mělo město 70 milionů eur ( 1,7 miliardy Kč), z toho více než sedminu získalo od sponzorů. "Na program šlo 61 procent rozpočtu a 19 procent na marketing. Zaměřili jsme se na experimentální umění a na technologie," řekl zástupce projektu Walter Putschögel. Za čtyři roky přijelo přes tři miliony návštěvníků, na 770 akcích vystoupilo 5000 umělců ze 66 zemí. Linec dodnes čerpá z nárůstu turistiky. Na rok 2009 navázalo 24 projektů.
     "EHMK není hřištěm pro politiky. Díky projektu jsme sjednotili region s 53 městy," řekl Hanns-Dietrich Schmidt z Essen/Ruhr 2010. Kultura dala oblasti Porýní, regionu postiženém propadem těžkého průmyslu, novou vizi. Neturistickou oblast navštívilo za čtyři roky 11 milionů turistů. Rozpočet EHMK byl shodný jako u  Lince. Z evropských fondů přitekly miliardy korun na investice, díky nimž se region zcela změnil.
     Maďarská Pécs, kde také podobně jako v Plzni po 150 let vládl průmysl, se stala EHMK v roce 2010. Svůj projekt postavila na silné spolupráci s městy, odkud pocházejí místní národnostní minority. "Tyto společné projekty měly největší úspěch. Město se díky EHMK zásadně proměnilo, kulturní čtvrť se stále buduje. Lidé jsou na EMHK hrdí, což je důležité," řekl jeden z  tvůrců projektu Tomáš Szalay. Doporučil, aby Plzeň neměla tolik akcí jako Pécs, kde jich bylo 4600.
0 comments
add comment

Related articles