Oslavy 100. výročí pražského kina Lucerna

Source
Jiří Borovička
Publisher
ČTK
25.11.2009 23:30
Czech Republic

Prague

Praha - Oslavy stého výročí pražského kina Lucerna vyvrcholí slavnostním podvečerem pro zvané hosty 3. prosince. Od pravého poledne se tu však bude slavit za přítomnosti diváků, kteří budou moci zdarma shlédnout dva atraktivní snímky. Nejprve muzikál Mamma Mia! a pak životopisný film Edith Piaf, který se v Lucerně zčásti natáčel.
    "Na večerní hodiny jsme pro zvané připravili projekci filmu, který si při vstupu do kina sami vyberou. U vchodu totiž obdrží míček, který vhodí do jednoho ze tří košů, představujících nabízené tituly," řekl ČTK vedoucí kina Lucerna Bedřich Němec. Půjde o film Tomáše Mašína Tři sezony v pekle a dva snímky francouzské - Galimatyáš od tvůrce proslulé Amélie z Montmartru Jeana-Pierra Jeuneta a komedii Mikulášovy patálie režiséra Laurenta Tirarda.
    Oslavy jubilea kina Lucerna začaly koncem května koncertem Pražského jara, kdy byl promítnut klenot české a československé kinematografie, Machatého Erotikon, za doprovodu hudebníků FOK a pod taktovkou Mária Klemense. Po letní přestávce oslavy pokračovaly Přehlídkou filmů ke 100. výročí, která obsahuje deset titulů. Představují uplynulé dekády až po současnost a jsou vybrány tak, aby měly s Lucernou vždy něco společného. V prostorách kavárny přehlídku doprovází výstava dobových plakátů a fotografií z českých filmů, která potrvá do konce roku.
    Pražské kino Lucerna je nejstarším stálým kinem v provozu v Čechách. Je součástí rozsáhlého komplexu domů Paláce Lucerna, jež postupně vznikaly v letech 1907 až 1921. Kino s jedním sálem bylo postaveno v roce 1909 v  kombinaci renesančních stylů a art nouveau s více než 500 sedadly. Jako jedno z  prvních uvádělo zvukové filmy v Praze - tím prvním byla v srpnu 1929 Loď komediantů. V roce 1931 se tu odehrálo i první představení českého zvukového filmu Obrácení Ferdyše Pištory.
    Kino je spojeno s historií celého secesního multifunkčního paláce. Projekt vypracoval a zrealizoval dědeček Václava a Ivana Havlových, stavitel Vácslav Havel, ve spolupráci s architektem Stanislavem Bechyněm. Původně bylo s tímto sálem počítáno jako s experimentální scénou Národního divadla. Nakonec však k tomu nedošlo.
    Palác byl první pražskou železobetonovou budovou se zastřešenou a prosklenou pasáží, do té doby v Čechách nevídanou. Nabídl prostory pro společenské a kulturní podniky, obchody i bydlení a záhy se stal centrem kulturního a společenského života v Praze. Jeho součástí je Velký sál a také Lucerna Music bar.
0 comments
add comment

Related articles