Odstupující rektorka AVU jmenovala prorektorku, jež může řídit AVU v zastoupení

Publisher
ČTK
18.10.2024 18:55
Czech Republic

Prague


Praha – Novou prorektorkou pro studijní záležitosti Akademie výtvarných umění, která je oprávněná řídit školu v zastoupení, je Šárka Krtková. K dnešnímu dni ji jmenovala odstupující rektorka Maria Topolčanská, informovala dnes ČTK v tiskové zprávě AVU. Topolčanská o své rezignaci na pozici rektorky informovala ve středu. Rezignace je však platná až ve chvíli, kdy je podaná písemně na ministerstvo školství, což se ještě nestalo, uvedla dnes vedoucí kanceláře rektorátu Markéta Strnadová. Krtková byla dosud prorektorkou pro strategický rozvoj, v pondělí společně s ostatními prorektory na tuto funkci rezignovala. Po odstoupení rektorky tak AVU povede až do jmenovaní nového rektora či rektorky.


Topolčanská informovala o svém odstoupení z funkce na středečním mimořádném zasedání akademického senátu AVU, který se zabýval návrhem na její odvolání. Podle návrhu, pod který se podepsalo 17 lidí z AVU, se rektorka opakovaně pokoušela obejít Akademický senát, bagatelizovala problémy a spolupráce s ní byla neudržitelná. Vyplývá to ze zápisu z jednání senátu a návrhu na odvolání. V pondělí rezignovali všichni čtyři prorektoři. Jako důvod uvedli to, že jejich představy o řízení a komunikaci se příliš rozcházejí s přístupem Topolčanské.

"Prorektor/ka pro studijní záležitosti dle Statutu AVU, článku šest, odstavce tři je oprávněna řídit AVU v zastoupení, v plném rozsahu, a to až do jmenování nového rektora či rektorky," stojí v dnešním prohlášení Topolčanské na webu školy. Jmenování Krtkové studijní prorektorkou projednala Topolčanská s Akademickým senátem AVU, uvedla.

Akademický senát ve středu jednal o přípustnosti návrhu na odvolání rektorky v důsledku zásadního narušení důvěry a nemožnosti nadále efektivně spolupracovat při řízení školy, uvedli dále zástupci Akademického senátu AVU (AS AVU) v dnešním prohlášení, které zaslali ČTK. Přípustnost návrhu senát schválil a byl připraven ho projednat na dalším zasedání 6. listopadu, stojí v prohlášení.

V návaznosti na hlasování Topolčanská ve středu senát informovala o rezignaci prorektorů a o tom, že se rozhodla odstoupit. "Ačkoliv tento vývoj událostí působí jako překvapivě rychlý, je důsledkem postupné ztráty důvěry, která se začala prohlubovat mezi rektorkou AVU, jejími prorektorkami a prorektorem a Akademickým senátem AVU," uvedli dnes také zástupci senátu. Ve funkci kvestora AVU zůstává Evžen Mrázek. Akademický senát AVU také připravuje další kroky, které pro takové situace předvídá vysokoškolský zákon i vnitřní předpisy AVU, informovala již dříve škola. "Chod školy a výuka nejsou změnami dotčeny," uvedli dnes v prohlášení zástupci Akademického senátu AVU.

Prorektoři, kteří v pondělí rezignovali, odmítli, že by jejich odchod souvisel s nedávnou peticí, která Topolčanskou také kritizovala. "Jednoznačně deklarujeme, že naše rozhodnutí nemá s peticí sebemenší souvislost. Na kvalitu a výsledky naší školy jsme hrdí," uvedli ve společném prohlášení.

Petice Topolčanské vytýkala nezvládnutí funkce a nedostatek erudice a zkušeností v oboru. Současně žádali restrukturalizaci AVU a Národní galerie a změny v Cenách Jindřicha Chalupeckého. Pod peticí byli podepsáni například bývalý rektor AVU Milan Knížák, sochaři Jaroslav Róna a David Černý, režisér Jan Svěrák, architekt Josef Pleskot, výtvarník Michal Rittstein nebo spisovatel Jáchym Topol. Text zveřejnila Barbora Šlapetová, manželka bývalého pedagoga AVU Lukáše Rittsteina, kterého loni Topolčanská odvolala za pokus o podvádění a neetické chování, jak uvedla Topolčanská v České televizi.

Podle vysokoškolského zákona rektora/rektorku do funkce jmenuje a z funkce odvolává prezident na návrh Akademického senátu.
0 comments
add comment

Related articles