Akademický senát AVU se bude ve středu zabývat přípravou voleb nového rektora


Praha - Akademický senát Akademie výtvarných umění (AVU) se bude ve středu zabývat přípravou a zahájením voleb nového rektora. Nové vedení potřebuje škola najít po rezignaci rektorky Marii Topolčanské, která o ní informovala akademický senát minulou středu. Písemnou rezignaci k rukám ministra školství Mikuláše Beka (STAN) podala Topolčanská v pondělí, informovala dnes AVU v tiskové zprávě. AVU nyní vede v zastoupení nová prorektorka pro studijní záležitosti Šárka Krtková, kterou odstupující Topolčanská jmenovala do funkce v pátek. Proces volby rektora trvá zhruba tři měsíce, řekla ČTK vedoucí kanceláře rektorátu Markéta Strnadová.


Topolčanská informovala o svém odstoupení z funkce na mimořádném zasedání akademického senátu AVU minulou středu, který se zabýval návrhem na její odvolání. Podle návrhu, pod který se podepsalo 17 lidí z AVU, se rektorka opakovaně pokoušela obejít Akademický senát, bagatelizovala problémy a spolupráce s ní byla neudržitelná. Vyplývá to ze zápisu z jednání senátu a návrhu na odvolání. Minulý týden v pondělí rezignovali všichni čtyři prorektoři. Jako důvod uvedli to, že jejich představy o řízení a komunikaci se příliš rozcházejí s přístupem Topolčanské.

V pátek jmenovala odstupující Topolčanská novou prorektorku pro studijní záležitost Krtkovou, akademický senát školy s tím souhlasil. Prorektorka pro studijní záležitosti je podle statutu AVU oprávněná řídit školu v zastoupení v plném rozsahu až do jmenování nového rektora či rektorky. Podle školy tak jmenování Krtkové zajišťuje stabilní fungování AVU v následujících měsících.

Volbu kandidáta na rektora vyhlašuje podle vnitřního řádu školy akademický senát, ze svých členů volí volební komisi. Návrh na kandidáta na rektora má právo podat každý člen akademické obce. Návrhy se podávají nejpozději do 30 dnů před volbou, musí splňovat dané náležitosti. Navržený musí například s kandidaturou souhlasit, součástí návrhu musí být i stručný životopis, vyplývá z řádu. Podle vysokoškolského zákona rektora či rektorku do funkce jmenuje a z funkce odvolává na návrh akademického senátu prezident.

Prorektoři, kteří minulé pondělí rezignovali, odmítli, že by jejich odchod souvisel s nedávnou peticí, která Topolčanskou také kritizovala. Na kvalitu a výsledky školy jsou hrdí, uvedli ve společném prohlášení. Petice Topolčanské vytýkala nezvládnutí funkce a nedostatek erudice a zkušeností v oboru. Současně žádali signatáři restrukturalizaci AVU a Národní galerie a změny v Cenách Jindřicha Chalupeckého. Pod peticí byli podepsáni například bývalý rektor AVU Milan Knížák, sochaři Jaroslav Róna a David Černý, režisér Jan Svěrák, architekt Josef Pleskot, výtvarník Michal Rittstein nebo spisovatel Jáchym Topol. Text zveřejnila Barbora Šlapetová, manželka bývalého pedagoga AVU Lukáše Rittsteina, kterého loni Topolčanská odvolala za pokus o podvádění a neetické chování, jak Topolčanská uvedla v České televizi.
0 comments
add comment

Related articles