Ocelové dílo Acqua ve tvaru kapky od Jana Kaplického, které loni po 20 letech objevil architekt Norman Foster, je od středy 22. května 2024 k vidění v Praze. Několikametrový objekt, který váží asi 1,5 tuny, bude rok vystaven v Bastionu nad parkem Folimanka jako součást projektu Sculpture Line. ČTK to řekl ředitel projektu Ondřej Škarka. Ocelové dílo vytvořil Kaplický pro milánské trienále před 20 lety, bylo i na benátském bienále v roce 2004. Foster si loni všiml díla v italské továrně a kontaktoval vdovu po Kaplickém. Objekt bude přístupný veřejnosti v otvírací době přilehlé restaurace, tedy denně od 11:00 do půlnoci.
"Kapka byla po výstavách uložena u ateliéru, kde předtím vznikla, 20 let se tam na ni zapomnělo. Pak si ji všiml světoznámý architekt Norman Foster a kontaktoval Elišku Kaplický Fuchsovou, jestli by to dílo nechtěla dovézt do České republiky," řekl mluvčí projektu Martin Roháček. Kaplický Fuchsová pak oslovila Art Lines, která pořádá projekt Sculpture Line. Objekt byl v lednu přivezen do Česka, kde ho zrestauroval sochař Lukáš Rais.
Dílo je složené ze tří větších celků, ocelová vnitřní konstrukce je potažená nerezovým pláštěm. Rukopis Kaplického je znatelný v organickém, přírodním tvaru. "Když se na to zadíváte, tak vidíte nerezové čtverce, ze kterých je ten plášť svařený. Nebyl úmysl dělat dokonalou čistou plochu ani to nebylo leštěné do nerezi jako do zrcadla, což Jan Kaplický dělal na jiných objektech. Zde je víc přiznaný materiál," řekl Škarka.
Kaplický objekt vytvořil na objednávku italské přehlídky. Deset architektů a designérů mělo představit, jak by vypadaly kiosky budoucnosti. Kaplický měl vytvořit kiosek na vodu, s čímž souvisí tvar kapky. V objektu jsou díry, do kterých se na přehlídce zasunovaly lahve s vodou. Na konci objektu bylo pak místo pro led.
Architektovo dílo bude na Bastionu, mimo to bude na stejném místě vystavené i dílo sochaře Jakuba Flejšara.
Kam se dílo za rok přesune, Škarka neví. "Ozvalo se několik měst, která o to mají zájem. Budu rád, když to zůstane v České republice. Taky totiž není vyloučené, že to skončí v nějaké zahraniční instituci. Objekt je nyní v soukromém vlastnictví," dodal Škarka.
Kaplický se proslavil návrhy, které jsou nepřehlédnutelné i kontroverzní. Často odrážely jeho inspiraci hi-tech architekturou či nejrůznějšími tvary v přírodě. Dlouhá léta v Británii žijící Kaplický své nejznámější stavby zrealizoval právě tam. Ve své domovině příležitost naplno ukázat svůj talent nedostal. Pro Českou republiku navrhl Kaplický budovu Národní knihovny na Letné, která vzbudila velké kontroverze, a koncertní centrum v Českých Budějovicích. Ani jedna stavba se dosud nerealizovala. Zemřel náhle 14. ledna 2009 v Praze, shodou okolností v den, kdy se mu narodila dcera. Bylo mu 71 let.