Karlovy Vary - Navrhovaný nový způsob opravy technologií pod Vřídelní kolonádou by měl být rychlejší i levnější než dříve navrhované přesunutí nynější technologie dočasně mimo kolonádu. Novinářům to dnes řekl náměstek primátorky Petr Bursík (ODS). Nové vedení Karlových Varů chce technologii na úpravu vřídelní vody opravit přímo v podzemních prostorách, které nechá předtím zpevnit. Zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo podrobné rozpracování této varianty záchrany kolonády, rozhodnout by mělo nejpozději v dubnu. Podzemí pod vřídelní síní už je přitom prakticky ve stavu havárie, doplnil Bursík.
"Strop bude celoplošně podepřen a následně bude rozřezán na demontovatelné části. Vloží se do toho nová ocelová konstrukce, která bude poté zalita betonem. Dojde k tomu, že celý podzemní prostor bude vyčištěn a nahoře vznikne úplně nová podlaha. A samozřejmě se osadí i nová mísa," řekl Bursík. Podle předpokladů by tento způsob rekonstrukce měl být levnější i rychlejší o více než polovinu. Přesné náklady a časový harmonogram ale vzejdou až z dalšího rozpracování, které má být hotové v následujících šesti týdnech.
Podle statika Petra Hampla je vřídelní síň i její podzemí ve stavu havárie. Strop podzemní síně s krenotechnologií na jímání a rozvádění vřídelní vody potrubím do lázeňských hotelů je běžnými sanačními postupy neopravitelný, řekl Hampl. Návrh řešení podle něj vychází z dříve zvažované varianty z roku 2014 a je realizovatelný. "Pokud to bude dělat firma, která ví, do čeho jde, budou rizika minimální. Největší rizika budou při samotné instalaci podpěr, ale tato rizika hrozí i při běžné údržbě," doplnil statik.
Podle bývalého primátora Karlových Varů a nynějšího opozičního zastupitele Petra Kulhánka (KOA) rizika přesto existují. Problémem podle něj může být právě výběr firmy, která by kolonádu i technologii dokázala podle představ města opravit. "Je tu riziko, že se nenajde nikdo, kdo by za takových podmínek, jaké si město představuje, vůbec do nějakého vztahu šel," řekl ČTK Kulhánek. V souvislosti s tím podle něj hrozí, že se zahájení oprav protáhne a kolonáda bude dál chátrat.
Kolonáda pochází ze 70. let 20. století. Minulé vedení města chtělo technologie dočasně umístit do speciálních kontejnerů mimo objekt kolonády a pak podzemí opravit a zpevnit. Vývěr vřídla je svedený do náhradní mísy před kolonádu, nyní má ale pravidelnou dvoutýdenní zimní odstávku.